Anasayfa » Toyota, Türkiye’deki Tam Hibrit Liderliğini Daha Da Sağlamlaştırdı.

Toyota, Türkiye’deki Tam Hibrit Liderliğini Daha Da Sağlamlaştırdı.

by mobilitehaber

Toyota, 2023 yılında tam hibrit araç segmentindeki liderliğini daha da güçlendirdiğini açıkladı. Türkiye’de ilk 7 ayda satılan tam hibrit araçların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturarak 10 araçtan 4’ünü hibrit modeller oluşturdu.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Bozkurt’un görüşlerine göre, hibrit teknolojisi hem bireysel müşteriler hem de kurumsal şirketler tarafından büyük ilgi gördü. Düşük yakıt maliyetleri ve çevre dostu olmaları, tam hibrit araçların tercih edilmesinde etkili oldu. 2023’ün ilk 7 ayında tam hibrit araçların pazarının yaklaşık yüzde 80’ini elinde tutan Toyota, hibrit ve hafif hibrit modelleriyle toplam satışlarının yüzde 40’ını oluşturdu.

Bozkurt, aynı zamanda 2023 yılının son çeyreğinde daha fazla aracın gelmesiyle satış adetlerinin artacağını öngördü. Özellikle tedarik sorunlarının azalmasıyla birlikte bu atılımın gerçekleşeceğini belirtti. Tedarik sorunları yaşanmasaydı yılın son çeyreğinde 50 bin adet araç satışının geçilebileceğini ifade etti.

Toyota, CEO Bozkurt’un açıklamalarına göre, Türkiye otomotiv pazarının 2023 yılında toplamda 1 milyon adet civarında kapanmasını öngörüyor. Bozkurt, bu konuda geçmişte 1 milyona yaklaşıldığını ancak bu sayıya ulaşılamadığını belirtti. Yıl sonunda 1 milyon adet barajını aşabileceklerini fakat kalan dört ayın kritik bir dönem olduğunu belirtti.

Toyota’nın çevreci ve yenilikçi teknolojilere odaklandığını belirten Bozkurt, elektrifikasyonun sadece bataryalı elektrikli araçları kapsamadığını, bunun içerisinde tam hibrit, plug-in hibrit, bataryalı elektrikli ve hidrojenli araçların da bulunduğunu ifade etti. Elektrikli araçlarla ilgili olarak teknolojik bir devrim olmadığı takdirde pazarın bu tür araçlarla dolmasının 2035 yıllarını bulabileceğini belirtti.

Toyota’nın 2026 yılında 1000 kilometre menzile sahip elektrikli araçlar sunmayı planladığını ve bu araçların 10 dakikada şarj edilebileceğini duyurduğunu belirten Bozkurt, bu tür teknolojik gelişmelerin elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırabileceğini ifade etti. Ayrıca, Toyota’nın batarya maliyetini yüzde 50 düşürme hedefinin, elektrikli araçların daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabileceğini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com