Anasayfa » Dev Çinli Hongqi Türkiye’de

Dev Çinli Hongqi Türkiye’de

by mobilitehaber

Günümüzde, her geçen gün yeni bir Çinli otomobil üreticisinin Avrupa pazarına adım attığı haberleri gelirken, Asya kökenli birçok marka aynı zamanda Türkiye pazarına da giriş yapıyor.

Bu eğilimin en son örneği ise Hongqi markası oldu. Çin devlet başkanları ve üst düzey devlet görevlileri için FAW Group tarafından üretilen Hongqi, D ve D Motorlu Araçlar A.Ş. bünyesinde bulunan Yeniköy Motors ve Aston Martin Türkiye işbirliğiyle ülkemize getirildi.

Yapılan açıklamaya göre, Norveç’ten sonra Avrupa pazarına giren ikinci Çinli üretici olan Hongqi, başlangıçta elektrikli SUV modeli E-HS9 ile Türkiye’deki tüketicilerin karşısına çıktı.

Hongqi’nin Orta Doğu Direktörü Cheng Zhang, markalarının Türkiye yollarında görünmesinin mutluluk verici olduğunu ifade ederken, D ve D Motorlu Araçlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya, Çinli üreticinin sürdürülebilirlik prensiplerine vurgu yaptı.

Kaya,

“Elektrikli otomobil sektörüne adım atarak tüketicilere online platformlarda erişilebilir bir marka sunmayı hedefliyoruz. Çin ve dünya genelinde birçok elektrikli otomobil markası bulunuyor. Ancak biz, müşterilerimize en yüksek kalitede seçenekler sunmayı amaçlıyoruz. Hongqi’yi tercih etmemizin en büyük nedeni, 30 yıllık deneyimimizle örtüşen bir marka olması” şeklinde konuştu.

BOYUTLARI GÖZ ALICI

Kuzey Amerika pazarında sunulan büyük boy SUV modellerine benzerlik gösteren bu elektrikli otomobil, 5,209 mm uzunluğunda, 1,731 mm yüksekliğinde ve 2,010 mm genişliğindedir.

Ayrıca, otomobilin aks mesafesi 3,110 mm olarak belirtiliyor. Bu ölçüler, E-HS9’un Türkiye’de satılan en büyük SUV modellerinden biri olduğunu gösteriyor.

Bu boyutların etkisi iç mekanda da hissediliyor. Kuzey Amerika pazarındaki SUV’lara benzer şekilde 2+2+2 oturma düzenine sahip olan elektrikli otomobilde, ikinci sıradaki koltuklar ön koltuklarla neredeyse aynıdır ve ayrıca sürücü ve ön yolcu koltukları gibi ikinci sıradaki koltuklar da elektrikli olarak ayarlanabilir. Arka koltuktaki yolcular için ayrı bir dijital iklimlendirme kontrolü bulunuyor.

Kabin içinde, Togg T10X modeline benzeyen dijital ekranlar dikkat çekiyor. Bu ekranlar üzerinden aracın tüm ayarları ve multimedya özellikleri kontrol edilebiliyor. Klima ünitesi de kokpitin altına yerleştirilen ayrı bir dijital ekranda görüntüleniyor.

Kokpitte, deri ve ahşap malzemeler bolca kullanılmıştır. Ayrıca, klasik bir vites topuzu da bulunmaktadır, bu da başlangıçta içten yanmalı bir otomobil kullanıyormuş hissi yaratsa da, aracın 99 kWh kapasiteli bataryalarıyla üretilen 410 kW (551 beygir) güç ve 750 Nm tork değeri sayesinde elektrikli bir otomobil kullandığınızı hatırlatır.

Bu performans değerleri, yaklaşık 3 ton ağırlığındaki E-HS9’u sadece 5 saniyede 0’dan 100 km/s hıza taşıyabilir hale getiriyor. Havalı süspansiyonlar sayesinde otomobil genel olarak yumuşak bir sürüş karakteri sunar. Ayrıca, otomobilin hafif direksiyon yapısı, zamanla daha küçük bir araç kullanıyormuş gibi hissetmenize yol açar.

4 tekerlekten çekiş sistemine sahip bu Çinli SUV, virajlarda beklenenden daha az yanal eğilim gösterirken, sert viraj içi frenlemelerinde arka kayma eğilimi gösterebilir. Ancak, bu büyük ve ağır SUV için normal kabul edilen bir durumdur ve otomobilin elektronik sistemleri bu tür durumları saniyeler içinde düzeltebilir.

YENİ MODELLER YOLDA

Hongqi, E-HS9’un yanı sıra diğer modellerini de Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. D ve D Motorlu Araçlar Genel Müdürü Murat Beken, Bodrum lansmanında yaptığı açıklamada, 2024 yılında markanın elektrikli sedan modelini ve daha küçük boyutlu bir elektrikli SUV modeli olan E-HS9’u Türkiye’ye getireceklerini belirtti.

Beken ayrıca, modelin satış hedefleriyle ilgili olarak yıl sonuna kadar 200 adet E-HS9’un Türkiye’de satmayı planladıklarını ifade etti.

Hongqi’nin Avrupa’da en yüksek satış adetini Türkiye’de yakalamayı hedeflediği bilgisini de Murat Beken’den öğreniyoruz.

DEVLET BAŞKANLARINA ÖZEL ÜRETİM

FAW Group’un merkezi, Çin’in Jilin eyaletinin Changchun şehrinde bulunuyor. Çin devletinin sahibi olduğu FAW, Hongqi markasının yanı sıra Bestune ve Jiefang markalarını da bünyesinde bulunduruyor.

“Hongqi” kelimesi, “kırmızı bayrak” anlamına gelir ve FAW tarafından Çin devlet başkanlarının resmi makam araçlarını üretmek amacıyla 1958 yılında kurulmuştur. Şirket, eski Çin devlet başkanı Mao Zedong’dan bu yana ülkenin yönetim kademesinin resmi makam otomobili üreticisi olarak görev yapmaktadır.

FAW ayrıca Toyota, Volkswagen ve Audi gibi markalarla da iş birlikleri yapmaktadır ve 1953 yılında kurulmuştur.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com