Anasayfa » Volkswagen AG, 2027 Yılına Kadar Veri Merkezlerini İklim Açısından Nötr Hale Getirmeyi Hedefliyor

Volkswagen AG, 2027 Yılına Kadar Veri Merkezlerini İklim Açısından Nötr Hale Getirmeyi Hedefliyor

by mobilitehaber

Karbonsuzlaştırma stratejisini hızlandıran Volkswagen AG, veri merkezlerini 2027 yılına kadar net karbon nötr hale getirmek gibi iddialı bir hedef belirledi. Bu, Avrupalı veri merkezi operatörlerinin veri merkezlerini 2030 yılına kadar iklim açısından nötr hale getirmeyi kabul ettiği Avrupa Yeşil Anlaşması’nda öngörülenden üç yıl daha erken. Bu hedefe ulaşmak için Volkswagen, Norveçli bir CO₂-nötr veri merkezi işletmecisi olan Green Mountain’daki veri merkezi operasyonlarını genişletti. Green Mountain’daki tüm sunucular hidroelektrikle üretilen %100 yenilenebilir elektrikle çalışıyor ve bitişiğindeki fiyort tarafından doğal olarak soğutuluyor.

BT ve Dijitalleşme Yönetim Kurulu Üyesi Hauke Stars konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı

Yeşil BT, ESG gündemimizdeki kilit konulardan biridir. Teknoloji daha fazla verimlilik, daha iyi bir müşteri deneyimi ve yeni iş modelleri için temel itici güç olsa da, BT küresel CO₂ emisyonlarının yaklaşık %3’ünü oluşturuyor.

Volkswagen Grubu’nun yeni otomobil stratejisini mümkün kılmak için artan bilgi işlem gücü ve veri depolama talebi göz önüne alındığında, karbon ayak izimizi sistematik olarak azaltmak için iddialı hedeflere sahip sürdürülebilir bir BT yol haritası çok önemlidir. Veri merkezlerinin BT alanındaki karbon emisyonlarına en büyük katkıyı sağlayan unsur olması nedeniyle, Green Mountain’daki bilgi işlem kapasitemizi artırmak, veri merkezi operasyonlarımızı 2027 yılına kadar karbon-nötr hale getirmek için güçlü bir kaldıraçtır.

Green Mountain ile işbirliği Haziran 2019’da, Volkswagen Group’un veri merkezi operasyonlarını Green Mountain’ın Telemark, Norveç’teki RJU1-Rjukan tesisinde açmasıyla başladı. Amaç, Volkswagen Group’un kritik iş uygulamaları için ihtiyaç duyduğu genel merkezdeki veri merkezlerindeki kapasiteyi boşaltmak için çarpışma testi simülasyonları gibi zaman açısından kritik olmayan, yüksek performanslı bilgi işlem projelerini dış kaynak olarak kullanmaktı. Volkswagen Grubu’nun üçü Wolfsburg’da, ikisi Norveç’te ve biri Singapur’da olmak üzere dünya çapında toplam altı veri merkezi operasyonu bulunuyor.

Volkswagen AG’nin Green Mountain’ın SVG1-Rennesøy veri merkezine yaptığı son genişleme ile Grubun küresel bilgi işlem gücü gereksinimlerinin dörtte biri karbon nötr olarak çalışacak. Bu da yıllık 10.000 ton CO₂ tasarrufuna karşılık geliyor. Volkswagen’in Green Mountain’daki veri merkezi operasyonu için kullanılan yenilenebilir enerji, 500 haneye bir yıl boyunca yeşil elektrik sağlamak için yeterli olacaktır.

Green Mountain CEO’su Tor Kristian Gylan;

Volkswagen’in bize duyduğu güvene minnettarız ve tam karbon-nötrlüğe doğru çıktıkları yolculukta onları desteklemekten memnuniyet duyuyoruzBirlikte daha sürdürülebilir bir gelecek için aynı vizyonu paylaşıyoruz.

SVG1-Rennesøy’deki yeni tesis için Green Mountain, eski bir yüksek güvenlikli NATO mühimmat depolama tesisini 22.600 m²’lik benzersiz bir yüksek güvenlikli dağ salonu ortak yerleşim veri merkezine dönüştürdü. Altyapı 2 x 26MW’a kadar genişletilebilecek şekilde tasarlanmış olup Volkswagen 3MW kapasite kullanmaktadır. Geleneksel veri merkezlerinde sunuculara güç sağlamak için gereken elektriğin %40 ila %80’ini oluşturan soğutma için SVG1-Rennesøy, tüm yıl boyunca 8 santigrat derece sabit su sıcaklığına sahip, 100 metreye ulaşan bitişik derin su fiyordundan yararlanıyor.

Norveç’te elektrik üretiminin %98,9’u yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmakta olup, bu enerjinin büyük bir kısmı hidroelektrikten elde edilmektedir. Hidroelektrik hem minimum karbon ayak izine hem de marjinal ekolojik etkiye sahiptir. Norveç hükümeti, yeni endüstri dallarında, örneğin iklim açısından nötr veri merkezlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji kullanımını şiddetle teşvik etmektedir. Vergi indirimleri, düşük enerji fiyatları ve istikrarlı siyasi koşullar Norveç’i yeşil BT için ideal bir yer haline getirmektedir.

Volkswagen AG, 2018 yılında Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan ilk otomobil üreticisi oldu. Şirket, 2050 yılına kadar net CO₂ nötr olmayı hedefliyor. Grup, ana faaliyet alanında 2030 yılına kadar %30 CO azaltımı sağlamayı amaçlamaktadır. Bugün, Volkswagen AG’nin Avrupa’daki üretim tesislerinin harici güç kaynağının %90’ından fazlası yenilenebilir enerjilerden gelmektedir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com