Anasayfa » TOGG Elektrikli Araç Satışlarını Daha da Arttıracak

TOGG Elektrikli Araç Satışlarını Daha da Arttıracak

by mobilitehaber

Sektör verilerine göre, Türkiye’de elektrikli araç satışları Ocak-Ekim döneminde neredeyse %150 arttı. Elektrikli araçlar yükselirken, benzinli-elektrikli hibrit rakiplerinin de popülaritesi arttı, fosil yakıtlı araçlar pazar payı kaybetmeye devam ediyor. 2023 yılı itibariyle ilk yerli üretim elektrikli aracın Türkiye’de yollara çıkması planlanıyor ve bu da bu trendi daha da canlandıracak. Elektrikli araç satışları Ocak-Ekim döneminde 4.939’a ulaşarak, 1.987 elektrikli aracın satıldığı geçen yılın aynı dönemine göre %148,6 artış göstermiştir. Verilere göre, binek ve hafif ticari araç satışları, artan fiyatlar ve üretimi kısıtlayan arz sorunları nedeniyle ilk on ayda yıllık bazda yüzde 4,7 düştü.

ODD(Otomotiv Distribütörleri Derneği)’ye göre, otomobil satışları bir önceki yıla göre %6 düşüşle 446.664 araca gerilerken, hafif ticari araç satışları %0,4’lük daha ufak bir düşüşle 139.088’e geriledi.

Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri elektrikli araçlara geçişi hızlandırmak için yatırımlarını artırdı. Benzin fiyatlarının bu yıl hızla yükselmesiyle birlikte elektrikli araçlara ve gaz-elektrik hibritlerine olan talep arttı. Sonuç olarak, otomobil üreticileri yeni modellerini benzinle çalışan rakiplerine rakip olacak menzil, fiyat ve özelliklere sahip olarak tanıtıyorlar. Otomobil üreticileri önümüzdeki yıllarda araç satışlarına hakim olmak için elektrikli araçları teşvik ediyor. Benzinli araç satışları yılın ilk 10 ayında %1,3 artarak 316.109 adede yükselirken, bir önceki yılın aynı döneminde 312.193 adet satılmıştı. Verilere göre, dizel araç satışları Ocak-Ekim döneminde %23,1 oranında düşerek 74.677 adede geriledi ve 2021 yılında 97.110 adet satılmıştı.

Hibrit araç satışları, 2021’in ilk 10 ayında 43.897 adet satılarak artış eğilimini sürdürdü ve 2021’in aynı döneminde satılan 40.820 adede kıyasla %7,5 artış gösterdi. Benzinli araç satışları Ocak-Ekim döneminde %16,7 oranında azalırken, dizel araç satışları %65,7’den %70,8’e yükseldi ve toplam satışların %87,5’ini oluşturdu. 2021’in aynı döneminde bu oran %86,1’di. ODD verilerine göre, bataryalı ve hibrit araçların pazar payları sırasıyla %0,4 ve %8,6’dan %1,1 ve %9,8’e yükseldi.

TOGG Rekabeti Arttıracak

Araçların yalnızca küçük bir yüzdesi elektrikli olmasına rağmen, tüketicilerin elektrikli araçlara olan ilgisinin artmasıyla satışları hızla yükseliyor. Ancak bu ilginin geçtiğimiz ay Türkiye’nin yerli üretim elektrikli aracını tanıtmaya başlamasıyla ivme kazanması bekleniyor. Togg, tamamen elektrikli ilk C segmenti SUV’unu 2023 yılının ilk çeyreğinde satmaya başlayacak. Togg, Avrupa’da elektrikli spor araç üreten ilk geleneksel olmayan şirket olacak. Volvo Cars Türkiye Genel Müdürü Magnus Boman, Togg’un pazarı geliştireceğini ve büyümesini sürdürmesine yardımcı olacağını söylüyor. Boman, Habertürk’e verdiği röportajda yaptığı açıklamalarda:

Togg’un SUV modeli ile daha geniş bir oyun alanı göreceği. Togg, şarj altyapısı ağının genişletilmesinde kritik bir role sahip olacak ve daha hızlı uygulama için bastıracak. Tüm markalar bundan olumlu bir şekilde faydalanacaktır dedi.

Togg tarafından 2030 yılına kadar bir SUV ve SUV’a ek olarak bir sedan, bir coupe, bir C-SUV ve bir B-MPV olmak üzere dört model daha üretilecek. SUV konvansiyonunun ardından sedan üretilecek. Aracın üretimi için beş Türk firması bir araya geldi. Otomobil, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu veya Togg, TOBB ile işbirliği içinde üretilmiştir. Togg CEO’su Gürcan Karakaş, mevcut üretim kapasitesinin yılda yaklaşık 100.000 otomobil olduğunu ve bu rakamın kademeli olarak artacağını söyledi. Togg, 2030 yılına kadar beş segmentte bir milyon otomobil üretmeyi hedefliyor. Togg, 18 aya kadar sürecek bir iç pazar döneminden sonra elektrikli araçları Avrupa’ya ve ardından dünyaya ihraç edecek. Ferrari ve Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üreticisi Karma için araçlar üreten tasarım stüdyosu Pininfarina, otomobilin tasarımcısıydı.

Şirket, Togg’un başlangıçtaki %51’lik orandan 2025 yılına kadar %65 oranında yerli parçalar kullanılarak üretileceğini söyledi.

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com