Anasayfa » Tesla, Cyber Truck Üretimi için Ultra Sert Soğuk İşlenmiş Çelik Alaşımının Patentini Aldı

Tesla, Cyber Truck Üretimi için Ultra Sert Soğuk İşlenmiş Çelik Alaşımının Patentini Aldı

by mobilitehaber

SpaceX Starship’te olduğu gibi Tesla Cybertruck’ta çelikten üretilecek. Şirket, elektrikli aracın üretimi için ultra sert soğuk işlenmiş çelik alaşımının patentini aldı.

Tesla Cybertruck, SpaceX Starship roketinin dış kabuğu için kullanılacak malzemenin aynısı olan paslanmaz çelik alaşımdan üretilecek. Bu, dış kabuğunun hasara ve korozyona karşı gerçekten dayanıklı olacağı ve boya gerektirmeyeceği anlamına geliyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, 2019’da pickup’ın tanıtımı sırasında;

“Tam anlamıyla dokuz milimetrelik bir tabancaya karşı kurşun geçirmez. Kabuğu bu kadar güçlü; geliştirdiğimiz ultra sert, soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik alaşım. Aynı alaşımı Starship roketinde ve Cybertruck’ta da kullanacağız” demişti.

Ancak Cybertruck’ın üretimi için Tesla özel bir çelik alaşım kullanacak. 23 Şubat 2023 tarihinde yayınlanan “Ultra sert soğuk işlenmiş çelik alaşımı” patenti bu konuda daha fazla bilgi veriyor. Patent, yüksek performanslı uygulamalar için geliştirilmiş sertlik ve korozyon direncine sahip bir çelik alaşımını tanımlıyor.

Tesla, ticari olarak üretilen “3xx” serisi paslanmaz çelik alaşımları ailesi de dahil olmak üzere korozyona direnç gösteren birçok “paslanmaz” çelik olduğunu açıkladı. Bu alaşımların en yaygın olanları 301, 304/304L ve 316/316L’dir ve yaygın olarak çeşitli ürün formlarında üretiliyor. Mikroyapılarına ve mukavemet yöntemlerine göre farklılaşan başka paslanmaz çelik ürünleri de var: Östenitik (3xx serisi), Martenzitik (4xx serisi), Ferritik, Dubleks ve çökelme ile sertleştirilebilir (PH).

Martenzitik çelikler tipik olarak sertliği artırmak için kontrollü ısıl işlemler ve sertleştirme döngüleri gerektirir. Bununla birlikte, bu tür ek işlemler alaşımın maliyetini artırır, pahalı ekipman gerektirir ve ürün formuna bağlı olarak hedef üründe çarpıklığa neden olabilir. Buna ek olarak, korozyona dayanıklı martenzitik çelikler korozyon direnci için nispeten büyük miktarda pahalı kobalt içerir, bu da martenzitik alaşımların kullanım maliyetini artırır.

Tesla, çeşitli çelik alaşım bileşimlerini ve istenen sonucu elde etmek için farklı işleme yöntemlerini tanımlamakta. Bu arada, araç gövdesinin dış kısmının korozyona karşı korumak için herhangi bir ek işlem gerektirmeyen böyle bir alaşımdan üretilebileceği açıkça belirtilmektedir.

“Düzenlemeler, dış araç gövdesi bileşenleri gibi ürünler oluşturmak için yararlı olan gelişmiş mukavemet, sertlik ve korozyon direncine sahip ‘soğuk işlenmiş’ (örneğin, soğuk haddelenmiş) çelik alaşımlarla ilgilidir. Bu tür soğuk işlenmiş çelik alaşımları, dışa bakan araç gövde bileşenlerinin göçük, çizilme ve oyulmaya karşı dirençli olmasını sağlarken, dış araç gövde bileşenleri üzerinde korozyona karşı koruyucu bir maddeye (örneğin boya) ihtiyaç duyulmasını önleyebilir. Soğuk işlem (örneğin soğuk haddeleme), östenitik matrisin gerinim kaynaklı martenzitik faz dönüşümü nedeniyle açıklanan çelik alaşımını kısmen güçlendirir, bu da çizilme ve göçük direnci için gelişmiş sertlik ve mukavemet sağlar. Avantajlı olarak, açıklanan çelik alaşımının faz dönüşümünün korozyon direncini korurken sertliği ve mukavemeti arttırdığı bulunmuştur.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com