Anasayfa » Stellantis ‘in Elektrikli Araç Satışları Artarken, Gelirleri Düşüşte

Stellantis ‘in Elektrikli Araç Satışları Artarken, Gelirleri Düşüşte

by mobilitehaber

Stellantis ‘in 2024’ün ilk çeyreğindeki performansı, otomotiv endüstrisinin nabzını tutuyor. Şirketin net geliri, önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12’lik bir düşüşle 41,7 milyar Euro olarak açıklandı. Bu düşüş, yeni ürün portföyü geçişine ve önemli bölgelerdeki ürün lansmanları öncesinde stokların azaltılmasına bağlanıyor.

Gelirdeki Düşüş ve Nedenleri

Stellantis ‘in gelir düşüşüne rağmen, EV (Elektrikli Araç) satışlarında önemli bir artış yaşandı. BEV satışları %8, hafif EV satışları ise %13 arttı. Kuzey Amerika’da ise PHEV (Şarj Edilebilir Hibrit Elektrikli Araç) satışları %79 arttı.

Elektrikli Araç Pazarındaki Artış ve BEV Lansmanları

Stellantis ‘in 2024 için planları arasında, önemli bir BEV lansmanı da bulunuyor. 2024’ün ilk çeyreğinde 25 yeni modelin tanıtıldığı belirtilirken, bu modellerden dördü BEV olarak karşımıza çıkıyor. Fiat Topolino, Maserati Grecale Folgore ve Ram ProMaster EV gibi araçlar, şirketin elektrifikasyon stratejisinin bir parçası olarak piyasaya sürülecek. CFO Natalie Knight, bu lansmanların ikinci yarıda büyüme ve kârlılık açısından olumlu bir temel oluşturduğunu belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com