Anasayfa » Polis, Otopilottaki Tesla’yı 15 Dakika Kovaladı

Polis, Otopilottaki Tesla’yı 15 Dakika Kovaladı

Ardından sürücünün ehliyetine el konuldu.

by mobilitehaber

Almanya’daki bir sürücünün, Tesla’nın Otomatik Pilotunu açıp direksiyon başında uyuması polis kovalamacasına yol açtı. Bu yüzden de ehliyetini kaptırdı.

Almanya’nın Bavyera polis karakolundan yapılan açıklamaya göre, 29 Aralık öğlen saatlerinde memurlar, Tesla’nın Almanya’nın Bamberg kentinden ayrıldığını ve 70. karayolundan Bayreuth’a doğru gittiğini saptadı.

Memurlar aracı durdurmaya çalıştı, ancak Tesla bunu reddetti. Yetkililer, aracın yaklaşık 70 mil (112 km/s) hızla hareket ettiğini ve sağa çekme girişimi sırasında yavaşlamadığını veya hızlanmadığını söylüyor.

Yetkililere söylemine göre otobanda seyreden Tesla “öndeki devriye arabasıyla aralarındaki mesafeyi korudu”.

Memurlar Tesla’nın sürücü tarafındaki camının yanına geldiler ve 45 yaşındaki bir erkek sürücüyü elleri direksiyondan çekilmiş ve gözleri kapalı halde oturduğunu gözlemlediler.

Raporlarına göre polisler, “Bu, kontrolleri otopilota bıraktığı ve uykuya daldığı şüphesini güçlendirdi” diye düşündü.

15 dakikalık takibin ardından sürücü nihayet uyandı ve polisin durma emrine uydu.

Ayrıca polisin aracı incelemesiyle sürücünün direksiyona sahte bir ağırlık mekanizması yerleştirdiğini gördü. Bu yüzden araç elin sürekli olarak direksiyonda olduğunu sanıyor. ve güvenlik mekanizması devreye girmiyor.

Ayrıca polise göre, sürücü uyuşturucu etkisi altındaydı.

Hatırlatmaya gerek yok, tam otonom teknolojisi dünyanın neredeyse her yerinde yasaktır, bu yüzden otonom sürüş sırasında dahi elleri direksiyondan çekmek suçtur.

Trafiğin tehlikeye girmesiyle ilgili cezai soruşturma devam ederken, sürücünün ehliyeti resmi duruşmaya kadar askıya alındı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com