Anasayfa » İtalyan Polisi Fiat Topolino’lara El Koydu

İtalyan Polisi Fiat Topolino’lara El Koydu

by mobilitehaber

İtalyan mali polisi, Livorno limanında Fas’ta üretilen 134 ithal Fiat Topolino elektrikli mikro otomobile, İtalyan bayrağının renklerini taşıyan küçük bir çıkartma nedeniyle el koydu.

Neden El Koyuldu ?

Yetkililere göre, araçların menşei konusunda yanlış bir izlenim verebilir. Başlangıçta olayı Livorno’dan yerel bir medya kuruluşu bildirdi, ancak Stellantis Italia’nın bir sözcüsü daha sonra olayı Reuters‘e doğruladı . Ancak Topolino’nun şu ana kadar yayınlanan basın görsellerinde böyle bir çıkartma görülmüyor.

Şirket yetkilisi, “Etiketin tek amacı ürünün girişimci kökenini belirtmekti” dedi ve grubun kurallara tamamen uyduğuna inandığını ekledi. Topolino, Fiat’ın Centro Stile tasarım stüdyosu tarafından İtalya’da tasarlandı. Sözcü, yeni Topolino ‘nun Fas’ta üretilmesi kararının, yeni model duyurulduğunda alındığını söyledi. Artık şirket, yetkililerin onay vermesi halinde küçük çıkartmaları kaldırmak istiyor.

Stellantis, İtalyan Hükümeti Gerginliği

Geçen ay Stellantis markası Alfa Romeo, Polonya’da üretilen bir araç için İtalyan isminin seçilmesini eleştiren hükümetle aralarındaki anlaşmazlığa son vermek için yeni “Milano”sunun adını “Junior” olarak değiştireceğini açıklamıştı.

Sözcü, “Her halükarda herhangi bir sorunu çözmek için, yetkililerin yeşil ışık yakması şartıyla küçük çıkartmaların kaldırılmasıyla araçlara müdahale edilmesine karar verildi.” dedi.

İtalyan hükümeti ile Stellantis, grubun üretim tercihleri ​​konusunda aylardır anlaşmazlığa düşerken; Hükümet, İtalyan ürünü olarak pazarlanan otomobillerin yurt içinde üretilmesi gerektiğini söylüyor.

Artık tüm Topolino ‘ların küçük rozetle donatılıp donatılmayacağı veya Fiat’ın bunları küresel olarak kaldırıp kaldırmayacağı belli değil. Her halükarda İtalya, ne kadar iyi niyetli olursa olsun hiçbir taklide tolerans göstermeyeceğini açıkça belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com