Anasayfa » Honda Mikro-Mobilite Aracı ve Evcil Hayvan Benzeri Robot Geliştirdi

Honda Mikro-Mobilite Aracı ve Evcil Hayvan Benzeri Robot Geliştirdi

by mobilitehaber

Honda, gezinmek için haritaya ihtiyaç duymayan ve kullanıcıyla insan benzeri konuşmalar yapabilen küçük, sürücüsüz bir elektrikli araç ve robot geliştiriyor.

Bu yeni mikro mobilite makineleri Honda CI ve Honda AI’yi sadece bir kişiyi taşıyabilecek kadar küçük bir araçta birleştiriyor. Navigasyon için çok sayıda sensöre veya son derece ayrıntılı haritalara erişime ihtiyaç duymazlar, bunun yerine yakın çevrelerini tespit etmek için kameralara ve yapay zekaya güvenirler.

Honda, mikro mobilite makinelerinin iki versiyonunu Japonya’da test edecek. İlki CiKoMa olarak adlandırılıyor ve bir veya dört yolcu taşıyabilen modeller içerecek. İkincisinin adı WaPOCHI ve kullanıcıyı “evcil hayvan gibi” takip eden bir robot.

Çoğu sürücüsüz araç, araca bağlı bir dizi sensör ve kamera ile birlikte yüksek çözünürlüklü haritalara dayanır. Honda, araç/robot üzerindeki kameralardan alınan görüntü verilerini kullanan gerçek zamanlı bir yol yapısı tanıma sistemi geliştirerek çok daha basit bir yaklaşım benimsiyor. Yayalar ve diğer araçlar da tespit edilebilecek.

Araç, bulunduğu yerin etrafındaki yakın alan için kendi uzamsal tanıma haritasını oluşturabilir, ancak CiKoMa’da bir yolcu varsa, bir joystick kullanarak da kontrol edilebilir. CiKoMa’nın arkasındaki fikir, “iş, gezi veya şehir etrafında hızlı bir gezi için rahat bir ulaşım aracı” sağlamaktır, bu nedenle küçük boyutlu ve basit tasarımlı bir araçtır.

WaPOCHI robotunun, birlikte zaman geçirdiği her kullanıcı hakkındaki ayrıntıları hatırlayan bir arkadaş olması amaçlanıyor. Tanıma, plazma damarları kullanılarak kullanıcının kimliğinin doğrulanmasıyla tetiklenir ve daha sonra çanta veya diğer küçük eşyaları taşımak ve “kullanıcının yürümesine yardımcı olmak” için kullanılabilir. Honda, WaPOCHI takip ettiği kullanıcıyı gözden kaybetse bile, robotun “depolanan özelliklere dayanarak” onları tekrar bulabileceğini söylüyor.

Dört yolculu CiKoMa ve WaPOCHI’nin ilk testlerinin 2023 baharında başlaması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com