Anasayfa » Guidehouse Insights Ömrünü Tamamlamış Elektrikli Araç Bataryalarının Geri Dönüşümü İçin Çözümler Araştırıyor

Guidehouse Insights Ömrünü Tamamlamış Elektrikli Araç Bataryalarının Geri Dönüşümü İçin Çözümler Araştırıyor

by mobilitehaber

Otomotiv endüstrisi 2022 yılında tedarik zinciri aksaklıklarıyla boğuşurken, bataryalı elektrikli araçların (BEV) üretim ve satışları küresel olarak tüm büyük pazarlarda artış gösterdi. Bu artış, batarya üretimi için kritik olan minerallerin fiyatlarındaki önemli artışlarla aynı zamana denk geldi ve bu da hem BEV’ler hem de topluca plug-in EV’ler (PEV’ler) olarak adlandırılan plug-in hibrit EV’ler (PHEV’ler) için fiyat artışlarına yol açtı.

Guidehouse Insights’a göre, 2022 yılında dünya çapında 10,4 milyona ulaşan plug-in EV (PEV) satışlarının, 2030 yılına kadar 57 milyon araca ulaşarak tüm araçların yüzde 47’sine tekabül eden küresel bir pazar payına ulaşacağı öngörülmektedir.

Giderek artan sayıda PEV aküsü eninde sonunda kullanım ömürlerinin sonuna ulaşacak ve çevresel hedefleri, politikaları ve düzenlemeleri ihlal eden çöp sahalarına atılmaya alternatif bir çözüm gerektirecektir. Guidehouse Insights tarafından hazırlanan son rapor, ömrünü tamamlamış PEV aküleri için uygulanabilir bir çözüm olarak geri dönüşüme odaklanıyor.

Guidehouse Insights araştırma analisti Adam Winston, “Geri dönüşüm çevresel açıdan sürdürülebilirdir ve bir avuç ülkenin hakim olduğu malzeme çıkarma ve rafine etme işlemlerine bağımlılığı azaltarak uluslararası tedarik zinciri ve jeopolitik riskleri azaltmaya yönelik geniş hükümet ve endüstri stratejik hedeflerini karşılamaktadır” dedi. “Sürdürülebilirlik hedefleri olan şirketler için, akü malzemelerinin küresel olarak tedarik edilmesi, ham ve rafine malzemelerin taşınması nedeniyle ek emisyonlara neden olmaktadır, bu nedenle yerel üretim, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kilit rol oynayacaktır.”

Guidehouse Insights, Kuzey Amerika (örneğin ABD ve Kanada) hafif hizmet (örneğin otomobiller, SUV’lar ve hafif kamyonlar) PEV satışlarının 2030 yılına kadar 6,6 milyon adede (tüm araçların yüzde 32,6’sı) ulaşmasını bekliyor – PEV akü geri dönüşümü, bu malzemeleri, temel akü malzemelerinin yüzde 95 ila yüzde 98’inin geri kazanılabilir olduğu ve yeni akü üretimine yönlendirilebileceği kapalı döngü tedarik zincirinde tutmak için stratejik bir çözüm olarak görülüyor. Akülerin geri dönüşümü, talebi karşılamak, federal olarak zorunlu kılınan kaynak gereksinimlerini karşılamak ve hammadde ve arıtma pazarına hakim olan ülkelere bağımlılığı azaltmak için gerekli hale gelecektir. Rapora göre, talebi, federal zorunlulukları karşılamak ve konsantre pazar hakimiyetine karşı koymak için PEV aküsü, yerelleştirilmiş geri dönüşümün kilit bir rol oynadığı döngüsel bir ekonominin parçası haline gelmelidir.

Ömrünü Tamamlamış Elektrikli Araç Akülerinin Geri Dönüşümü için Çözümlerin Geliştirilmesi başlıklı rapor, gelecekteki PEV satışları, PEV akü üretimi ve geri dönüşüm için mevcut PEV akülerinin potansiyel hacmine ilişkin analizler sunmaktadır. Rapor, bir PEV akü geri dönüşüm pazarının kurulmasına yönelik potansiyel iş modellerine genel bir bakışı içermekte ve ömrünü tamamlamış PEV akülerinin güvenli bir şekilde çıkarılmasını, boşaltılmasını, taşınmasını ve geri dönüşüm tesislerine nakledilmesini sağlayabilecek temel teşvikleri ve düzenlemeleri tanımlamaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Guidehouse Insights

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com