Anasayfa » Fiat Kuzey Amerika İçin Yeni 500e’yi Duyurdu

Fiat Kuzey Amerika İçin Yeni 500e’yi Duyurdu

by mobilitehaber

Fiat CEO’su ve Stellantis Global CMO’su Olivier Francois, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tamamen elektrikli Fiat 500e’yi Kuzey Amerika’da sunma planlarını resmen açıkladı. Markanın elektrifikasyon stratejisine öncülük eden yeni 500e, 2024 yılının başlarında ABD pazarına girecek ve Fiat’ın Avrupa dışındaki küresel yolculuğunda Kuzey Amerika genişlemesine işaret edecek.

Fiat CEO’su ve Stellantis Global CMO’su Olivier Francois’in açıklamaları:

1899’dan bu yana Fiat, sadece kitlelere araç sunmakla kalmayıp, aynı zamanda sosyal bir misyonu takip ederek ve ‘sırada ne var’ dalgasını sürerek mobilitenin geliştirilmesinde rol oynadı.

Bugün, her zamankinden daha fazla küresel bir devrimle karşı karşıyayız, bu da müşterilerin bir arabadan daha fazlasını aradıkları anlamına geliyor ve biz de onların değişen ihtiyaçlarını kucaklamayı amaçlıyoruz. Yeni 500e bir otomobilden çok daha fazlası, Amerika’nın sürdürülebilir mobiliteye yönelik değişim iştahını besleyen sosyal bir proje. İkonumuz Fiat 500 ile Amerika’yı elektrikli araçlarla tanıştırmak istiyoruz, çünkü yapılması gereken doğru şey bu. Kurumsal açıdan, yeni yollara öncülük etmemiz gerekiyor ve yeni 500e’mizin değişime öncülük etmesi bir ayrıcalık olacak. İnsani açıdan ise bu, müşterileri mobilitenin geleceğine götürme taahhüdüdür… yeniden.

Bugün, otomotiv endüstrisi sürdürülebilir mobiliteye geçerek büyük bir değişimle karşı karşıya. Fiat, ABD’de bu devrimde önemli bir rol oynamak için mükemmel bir marka ve ikonik Fiat 500e’yi kullanarak birçok Amerikalıyı elektrikli araçlarla tanıştırıyor. Yeni 500e karşı konulmaz derecede havalı, küçük ve İtalyan; nihai moda aksesuarı. Eğer bu aracı istiyorsanız, elektrikli olması gerekiyor çünkü Kuzey Amerika’da sadece bu şekilde sunulacak.

Daha fazla elektrifikasyona doğru ilerleme sadece teknoloji ile ilgili değil, daha da fazlası müşteri deneyimini yeniden keşfetmek, insanların ve gezegenin farklı ihtiyaçlarını kucaklamakla ilgili.

Basın toplantısı sırasında Olivier Francois Fiat’ın Kuzey Amerika’daki planlarını özetledi ve Kuzey Amerika 500e’nin resmi tanıtımının önümüzdeki yıl 2023 Los Angeles Auto Show’da yapılacağını duyurdu. Kullanılabilirlik ise 2024’ün ilk çeyreğinde.

Basın toplantısı sırasında sahnede, Armani, Kartell ve Bvlgari tarafından tasarlanan ve İtalyan işçiliğini, yaratıcılığını ve sofistikeliğini yansıtan üç özel parça olan üç adet 500e one-off tasarımı yer aldı. Dünya çapında “Made in Italy “nin sembolü olan bu üç benzersiz konsept, Fiat’ın sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda yeni Fiat 500e’nin üç ruhunu somutlaştırıyor: sürdürülebilir tasarım, sürdürülebilir moda ve sürdürülebilir lüks.

500 Giorgio Armani

İtalyan zarafet dünyasının tartışmasız kralı Giorgio Armani ancak bu stili yorumlayan kişi olabilirdi. Onun haute couture evi, elektrikli 500’ün kendi versiyonu olan 500 Armani’yi zamansız terzilik ve sürdürülebilirlik adına yorumladı. Armani, lazer teknolojisini kullanarak otomobilin karoserinin metal kaplamasını özel mikroşevron gravürle şekillendirmek, bir kumaşın üç boyutuna mümkün olduğunca yaklaştırmak ve kirletici boya eklemeden iki tonlu bir etki yaratmak istedi. Sonuç, Armani gri/yeşil “ipek efekti” rengiyle daha da zenginleştirilmiştir. Dahası, dış cephede kullanılan opak boya yenilikçi ve sürdürülebilir bir üründür: UV ışığıyla aktive olan şeffaf bir üst kaplama havayı kirleten maddeleri ve bakterileri azaltır.

“GA” logosu jant tasarımının güçlü bir özelliğidir ve yumuşak tavanın kumaşını özelleştirirken, kehribar renkli camlar otomobilin uyum ve sofistike seviyesini yükseltir.

Nötr ve zarif nüanslar iç mekanda da devam ediyor: Koltuklar, Poltrona Frau’dan temin edilen sertifikalı tam damarlı doğal deri ile döşenmiştir, “greyge” renginde, mikroşevron yün bantlara sahiptir ve en iyi deri ürünlerinin işçiliğinden alınan detaylarla süslenmiştir.

Malzemelerin doğallığı ve özgünlüğü, yeniden yapılandırılmış açık gözenekli ahşapla kaplı, ince alüminyum kakma katmanlarıyla süslenmiş kıvrımlı ve heykelsi gösterge paneli eklentisiyle de vurgulanıyor. Parça, Armani/Casa serisinin zarafetinden ve çağdaşlığından esinlenmiştir.

500 Kartell

Yaratıcılık ve yenilikçilik, plastikler için sürekli olarak yeni estetik ve işlevsel özellikler deneyen ve araştıran İtalyan endüstriyel tasarımının ikonik markasının 500e Kartell one-off modelinin ilham kaynağıdır. Kartell, son yıllarda giderek daha sürdürülebilir plastiklerin geliştirilmesinde de yer almaktadır. 500e Kartell, çağdaş tasarımın gerçek bir nesnesine hayat vermek için bir araya gelen malzemelerin ideal bir karışımıdır.

Dış tasarımda metal, cam, kauçuk, plastik ve kumaş gibi farklı malzeme türlerinin aynı renkte yorumlandığı bir “monoblok renk” konsepti yer alıyor: Markanın evrensel olarak tanınan bir rengi olan Yves Klein mavisinden türetilen Kartell mavisi. Kaportanın yüzeyleri, çevre dostu bir krom boya ile elde edilen mavi Kartell ayna efekti kullanılarak elde edilen ayna efektli Kartell mavisidir. İki markanın logoları, malzeme ve derinlik hissi vermek için kumlanmış polikarbonatla yapılan işlem sayesinde karoserden öne çıkıyor.

Renk efektinin yanı sıra dış görünümün en sembolik unsurları, ön ızgarada, jantlarda ve ayna kapaklarında kullanılan, ömrünü tamamlamış parabolik projektörlerden geri dönüştürülen polikarbonattan yapılmış bileşenlerdir. Bu nesneler, tasarımcı Ferruccio Laviani tarafından yeni otomobilin kimliğine öncülük edecek bir motif olarak yaratılan ve geliştirilen Kartell’in Kabuki lambasının deseninden esinlenen benzersiz bir tasarıma sahiptir. Benzersiz detaylar lambanın dokusunu hatırlatıyor ve otomobilin özel unsurları haline geliyor. Kabuki deseni, gösterge panelindeki polikarbonat kaplama ve koltuklara şeffaf bir şekilde uygulanarak başrol oyuncusu olmaya devam ediyor.

Dış mekanın Kartell mavisi ile iç mekanın parlaklığı arasındaki kontrast dikkat çekicidir ve sıcak ve soğuk tonları birleştirerek net ve aydınlık bir ortam sağlar. İç mekanda kullanılan dokunsal tekstil plastikleri, tıpkı en son Kartell koleksiyonundaki sandalyeler gibi %100 geri dönüştürülmüş polipropilendir. Kumaşlar geri dönüştürülmüş polyesterden doğal ve rahat bir görünüm kazanıyor.

B.500 “MAI TROPPO”

Bvlgari’nin tek seferlik B.500 “MAI TROPPO” modeli işçiliğe ve güzelliğe saygı duruşunda bulunuyor. 500, güzellik ve sanat sevgisinden doğan bir İtalyan ikonu olan La Dolce Vita’da her zaman bir rol oynamıştır. Bu değerlerin yeni yorumcusu, İtalyan mükemmeliyetinin bir simgesi olan Bvlgari, dünya mücevheratının kurallarını yeniden yazarak ve çağdaş tasarımın ikonları haline gelen yeni trendleri başlatarak yıllar boyunca yenilik yapan bir markadır. Yeni Fiat 500e, Bvlgari’nin Roma kökenlerini yücelten canlı, kusursuz renk ve motif kombinasyonlarını anımsatan, en iyi malzemelerin kullanıldığı, detaylara gösterilen büyük özen ve benzersiz yüzeylerle süslenmiş iç mekanı ile kendi başına gerçek bir mücevherdir.

Bu nedenle “MAI TROPPO “dan [asla çok fazla değil] başka bir isim alamazdı. Bu tek seferlik üründe, Roma günbatımının kromatik alacalılığından esinlenerek Bvlgari’de ikonik bir renk tonu olan safran renkli sedefli boya kullanılmıştır. Bu etki, profesyonel bir el tekniğiyle üretilen boyadaki bir nüansla geliştirilmiştir. “Safran” boya, mücevher üretiminin artıklarından geri kazanılan altın tozunun dahil edilmesine dayanan bir “mücevher” olarak otomobilin karakterini vurgulamaktadır. Sonuç: kendi ışığıyla göz kamaştıran çevre dostu bir otomobil. Altın boyaya ek olarak, B.500’ün yan eşikleri ve ön pervazları bir sırlama tekniği kullanılarak işlenmiştir; Bvlgari’nin tarihi sembolü olan yıldız şeklinde özel olarak tasarlanmış jantları vardır. Jantlarda ayrıca altın süslemeli siyah lake ve elmas döşeli B.500 logolu cilalı altın yan “mücevher” rozeti bulunuyor. Yeniden kullanım felsefesi, geçmişin mirası Bvlgari ipek eşarplarıyla döşenerek zarif hale getirilen gösterge paneli ön paneliyle iç mekanda da devam ediyor.

Koltuklar “Diva” deseni işlemeli gerçek deri, altın detaylar ve eşarp ekleri ile donatılmıştır. İç mekanın gerçek mücevheri, Bvlgari’deki usta kuyumcular tarafından yapılan ve direksiyon simidinin ortasına yerleştirilen çıkarılabilir bir broşta yer alan üç yarı değerli taş, ametist, topaz ve sitrindir.

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com