Anasayfa » Elektrikli Bisiklet Paylaşım Platformu “Tripy”

Elektrikli Bisiklet Paylaşım Platformu “Tripy”

by mobilitehaber

Mia Teknolojinin %100 ortaklığında kurulan Tripy geçtiğimiz haftalarda Ankara’da tanıtıldı. MİA Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gökhan Beltekin “Tripy”nin son zamanlarda kendilerini en fazla heyecanlandıran girişimlerden biri olduğunu ifade etti.

Beltekin, “Tripy aslında hepimizin çocukluktan aşina olduğu bisikletin elektrikliye dönüştürülmüş halinin paylaşım platformu.” dedi.

Türkiye’de elektrikli bisiklet paylaşım platformu sunan ilk özel şirket olduklarının altını çizen Beltekin, dünyanın değiştiğini ve şehirlerin de buna bağlı olarak dönüştüğünü belirtti. Beltekin, en büyük hedeflerinin Türkiye’deki bu dönüşüm ve gelişim hareketinin bir parçası olmak olduğunu kaydetti.

Tripy

Tripy, ülkemizin de içinde bulunduğu 2050 yılı net sıfır emisyon hedefine katkı sağlayarak herkes için erişilebilir sürdürülebilir hareketlilik ve kentsel hareketliliğe farklı bir yaklaşım sağlanması amaçlanmaktadır.

Faaliyetler, akıllı şehir teknolojileri ve paylaşıma dayalı ulaşım teknolojileri ile elektrikli bisiklet başta olmak üzere her türlü elektrikli kara, hava ve su taşıtları için kilometre çözümleri geliştirmeyi, bu konularda yazılım teknolojileri geliştirmeyi ve ilgili kiralama faaliyetlerine ilişkin mobil cihazlar ve internet üzerinden gelen talepleri karşılamayı hedeflemektedir.

Modern Kentlerin Sorunları

  • İklim değişikliği
  • Hava kirliliği
  • Trafik sıkışıklığı
  • Artan yakıt fiyatları
  • Sınırlı park seçenekleri ve maliyetleri
  • Kısa mesafeli taşımacılık sorunu
  • Memnuniyetsiz vatandaşlar

Elektrikli Araç Paylaşım Platformu Çözüm Olabilir

Büyük şehirlerdeki trafik sorununun her geçen gün arttığı görülüyor. Plansız kentleşme, nüfus artışı ve artan araç sayısı, şehirlerde trafik sorunlarına neden olan üç ana faktördür. Bisiklet ve scooter paylaşım modeli, şehir içi trafik sorunlarının çoğunun çözümü olabilir.

Yapılan araştırmalara göre ABD genelinde elektrikli bisiklet kullanımı %15 artarsa, ulaşımla ilgili CO2 emisyonlarının tahmini %11’ini azaltabilir.

Tripy uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com