Anasayfa » Ford Engelli Sürücüler İçin Robotik Şarj İstasyonu Deniyor

Ford Engelli Sürücüler İçin Robotik Şarj İstasyonu Deniyor

by mobilitehaber

Çoğumuz için bir arabaya yakıt doldurmak veya elektrikli bir aracı şarj etmek basit bir iştir. Ancak engelli sürücüler, hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler ve yaşlılar için bu büyük bir zorluk olabilir.

Ford, sürücülerin akıllı telefonlarını kullanarak elektrikli araçlarının içinden çalıştırabilecekleri prototip bir robotik şarj istasyonu geliştirdi. Bu teknoloji, robot tüm işi yaparken engelli sürücülerin şarj sırasında araç içinde veya dışında kalmasına olanak sağlayabilir.

Engelli sürücüler, şarj kolaylığını elektrikli araçlar için önemli bir satın alma kriteri olarak belirtmişlerdir. Ford, robotik şarj istasyonunu elektrikli araçlar için eller serbest şarj çözümleri ve otonom araçlar için tam otomatik şarj geliştirmeye yönelik bir araştırma projesinin parçası olarak test ediyor.

İlk laboratuvar testlerinin ardından Ford araştırmacıları şimdi robotik şarj istasyonunu pratikte test ediyor. Şarj istasyonu etkinleştirilir etkinleştirilmez kapak açılır ve şarj kolu küçük bir kamera yardımıyla girişe doğru hareket eder. Deneme süresince sürücüler FordPass uygulaması üzerinden şarj durumunu izleyebilir. Şarj işleminden sonra kol yerine geri döner.

Dortmund Üniversitesi tarafından özel olarak üretilen robot şarj istasyonu gelecekte engelliler için park yerlerine, çok katlı otoparklara veya özel evlere kurulabilir. Diğer uygulamalar ise şirket filolarının hızlı ve verimli bir şekilde şarj edilmesi olabilir. Teknoloji ayrıca araçları çok daha kısa sürede şarj etmek için daha güçlü şarj süreçlerini de destekleyebilir.

Gelecekte süreç, sürücü müdahalesi çok az olacak veya hiç olmayacak şekilde tamamen otomatik hale getirilebilir. Sürücü basitçe aracı şarj istasyonuna gönderecek ve altyapı aracın otonom bir şekilde varış noktasına ulaşmasını ve oradan ayrılmasını sağlayacaktır.


Bu araştırma projesi Ford’un elektrifikasyon konusundaki kararlılığını tamamlıyor. Şarj ağı operatörü IONITY ile yürütülen bir sonraki projede robot şarj istasyonu daha da geliştirilecek.

Ford ayrıca, geçen yıl Münih’teki IAA’da gösterildiği gibi, otomatik vale park ile birlikte robotik şarj çözümlerini de araştırıyor. 

Ford’un hızla büyüyen Blue Oval Şarj Ağı, müşterilere Avrupa çapında 300.000’den fazla şarj istasyonundan oluşan bir ağa erişim sağlıyor. Sürücülerin şarj istasyonlarını bulmalarına ve şarj için ödeme yapmalarına yardımcı olmak için Ford Charge Assist’e Ford’un SYNC 4 bağlantı ve eğlence sisteminin dokunmatik ekranı üzerinden erişilebilir.

Ticari araç müşterileri için Ford Pro Charging, zaman alan evrak işlerini ve şarj programlarının planlanmasını azaltmaya yardımcı olmak için şarj cihazları, sürekli bakım ve yönetim yazılımı ile özel şarj çözümleri sunuyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com