Anasayfa » Elektrikli Macan : Porsche’nin Elektrikli SUV Serüveni Başlıyor

Elektrikli Macan : Porsche’nin Elektrikli SUV Serüveni Başlıyor

by mobilitehaber

Porsche, elektrikli araç pazarında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Alman otomobil devi, ilk elektrikli SUV modeli olan elektrikli Macan ‘ın üretimine Leipzig’deki fabrikasında başladı. Bu yeni model, sadece performansıyla değil, aynı zamanda çevreci teknolojisi ve şık tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Seri Üretim Süreci Başladı

Leipzig’deki Porsche fabrikasında gerçekleşen genişleme çalışmalarıyla birlikte, elektrikli Macan’ın seri üretimine başlandı. Saksonya Eyaleti’nde yer alan bu tesis, elektrikli Macan’ın üretimine yönelik olarak yeni bir kaporta atölyesi kurarak, sektöre yönelik büyük bir adım atmış durumda.

Performans ve Teknoloji

İlk üretim modeli, üst düzey “Turbo” versiyonuyla tanıtıldı ve oldukça etkileyici bir performans sergiliyor. İki motorlu Macan Turbo Electric, 470 kW (639 PS) güç ve 1.130 Nm tork üreterek, sadece 3,3 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Çevreci Tasarım ve Uzun Menzil

Elektrikli Macan modelleri, 800 voltla çalışan ve 95 kWh lityum iyon pil kullanarak, etkileyici bir menzil sunuyor. WLTP’ye göre Macan 4 Electric’in menzili 613 km iken, Turbo modelin menzili 591 km olarak ölçülüyor. Bu pil sistemi, çevre dostu bir sürüş deneyimi sunuyor.

Resim : Porsche

Fiyatlandırma ve Pazara Giriş

Porsche, Almanya’da elektrikli Macan’ın 4 versiyonu için 84.100 Euro ve Turbo modeli için 114.600 Euro fiyat belirledi. Şirket CEO’su Oliver Blume, Leipzig’de düzenlenen konferansta, elektrikli Macan’a olan ilginin oldukça yüksek olduğunu belirterek, yalnızca Almanya’da 10.000’den fazla sipariş aldıklarını açıkladı.

Küresel Pazarlar ve Beklentiler

Volkswagen Grubu ve Porsche CEO’su Oliver Blume, Porsche’nin EV’yi sürmemiş ve hatta EV’e dokunmamış müşterilerden 10.000 sipariş aldığını belirtti. Ayrıca bu rakamın, şirketin satışlara daha sonra (Nisan) başlamayı planladığı Çin, Tayvan ve Japonya’yı hariç tuttuğunu belirtti. Çin, Porsche’nin dünya çapındaki en büyük pazarlarından biri. 2023 yılında şirket burada 79.283 otomobil sattı ve bu, küresel satışlarının %25’ini (320.221 adet) oluşturdu.

Bu yeni elektrikli SUV modeli, Porsche’nin elektrikli araçlarla ilgili kararlılığını ve yenilikçi yaklaşımını bir kez daha ortaya koyuyor. Elektrikli Macan, sürücülere hem güçlü bir performans hem de çevre dostu bir sürüş deneyimi sunarak, otomobil endüstrisinde yeni bir dönemi başlatıyor.

Resim : Porsche

http://porsche.com

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com