Anasayfa » Çıkarılabilir Hidrojen Kapsülleri İle Yeni NamX HUV

Çıkarılabilir Hidrojen Kapsülleri İle Yeni NamX HUV

by mobilitehaber

NamX HUV, Pininfarina tasarım evi tarafından tasarlanan ve çıkarılabilir yakıt kapsülleri ile hidrojen yakıt hücreli otomobilleri yeniden keşfetmeyi amaçlayan yeni bir konsept otomobildir.

Özel araçlar için hidrojen teknolojisinin benimsenmesiyle ilgili en büyük sorunlardan biri, son derece pahalı olan ve bu tür makinelere yönelik talebin sınırlı olduğu bir dolum istasyonu ağı kurma ihtiyacıdır. Ayrıca hidrojenin sıvı hidrojene dönüştürülürken ve geri dönerken kaybedilen enerji nedeniyle bir yakıt kaynağı olarak verimliliği konusunda da soru işaretleri bulunmaktadır.

Kendisini Afro-Avrupalı bir endüstriyel ve teknolojik girişim olarak tanımlayan NamX, aracın 2025’in sonlarında satışa sunulacağını ve hidrojen yakıtını bir yakıt istasyonu ağı kurmaya gerek kalmadan yaygın bir şekilde kullanılabilir hale getirerek “temiz mobilite deneyim paradigmasını değiştirebileceğini” söylüyor.

Bunlar cesur iddialar, ancak ManX HUV cesur bir otomobil gibi görünüyor – ve onu destekleyen teknoloji yenilikçi. Hidrojen yakıt hücresiyle çalışan bir elektrik motoru üretiyor, ancak benzinli bir arabaya benzer bir yakıt tankına hidrojen pompalamak yerine, sabit tankı besleyen çıkarılabilir kapsüller kullanıyor.

Bu NamX HUV’a 800 kilometreye kadar menzil sağlıyor ve sürücüler boş kapsülleri dolu olanlarla kolayca değiştirebiliyor. Firma bunun özel araçlar için geniş ölçekli hidrojen dağıtımına olanak sağlayacağını iddia ediyor.

NamX aracın iki versiyonunu planlıyor. Giriş seviyesi arkadan itişli versiyon 223kW güç, 124mph azami hız ve 6,5sn 0-62mph zaman sunacak. Bu arada, GTH markalı dört tekerlekten çekişli versiyon 410kW güç, 155mph’lik sınırlı bir maksimum hız ve 4.5sn’de durma noktasından 62mph’ye çıkma kabiliyetine sahip olacak.

NamX HUV’un tasarımı da cesur ve ünlü İtalyan tasarım evi Pininfarina tarafından yönetildi. Thomas de Lussac tarafından yönetilen tasarım, görünüşe göre bilim kurgu ve 1960’ların Amerikan kaslı arabalarından esinlenmiştir. Bu da, kapılara ve ızgaraya işlenmiş bir X stili de dahil olmak üzere, mevcut birçok elektrikli araçtan daha keskin ve cesur bir tasarımla sonuçlandı. HUV gösteri aracı, Pininfarina’nın tamamen dijital olarak tasarladığı ilk araç olma özelliğini taşıyor.

ManX, HUB’un 65.000 € (55.000 £) ile 95.000 € (81.000 £) arasında fiyatlandırılacağını söylüyor. Makinenin Afrika ve Avrupa’da satışa sunulacağı belirtilirken, İngiltere planları henüz teyit edilmedi. Ön siparişler şimdiden açılmış durumda ve firma Ekim ayında Paris otomobil fuarında ilk kez görücüye çıkacağını iddia ediyor.

Geliştirme ve test çalışmalarının 2023 yılında başlaması planlanırken, firma şu anda üretim seçeneklerini değerlendiriyor. ManX, proje için Afrika ve Avrupa’nın dört bir yanından paydaşları işe aldığını ve hidrojenin bölge için ne kadar önemli olacağını göstereceğini iddia ediyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com