Anasayfa » BMW, Avrupa’da sıfıra doğru ilerliyor

BMW, Avrupa’da sıfıra doğru ilerliyor

by mobilitehaber

BMW Group, filo çapındaki CO 2 emisyonlarını sistematik olarak azaltmaya devam ediyor ve  tüm grup için iddialı CO 2 azaltma hedeflerinin  gerçekleştirilmesine önemli bir katkıda bulunuyor .

Ön dahili hesaplamalara göre, BMW Group’un AB filosu genelindeki emisyonları 2023 için kilometre başına 102,1 gram (WLTP) olarak gerçekleşti (2022: kilometre başına 105 gram). Bu, bir önceki yıla göre yüzde 2,8’lik bir azalmayı temsil ediyor. BMW Group ayrıca 2023 yılında şirket için Avrupa Birliği EU27+2 (AB, Norveç, İzlanda) tarafından belirlenen kilometre başına 128,5 gramlık geçerli filo hedefi sınırını 26,4 gramla aştı.

BMW Group’un elektrifikasyon stratejisinin uygulanması, filo genelinde emisyonları azaltmaya yönelik devam eden çabaların temel itici gücüdür. 2023 yılında şirket dünya çapında toplam 376.183 tamamen elektrikli araç sattı; bu rakam, 2022 yılına göre %74,4 artış gösterdi. BMW Group’un 2023 yılında tamamen elektrikli otomobillere yönelik satış büyümesi, dolayısıyla toplam BEV pazarındaki büyümeyi geride bıraktı.

Ürün yelpazesinde 15’ten fazla tamamen elektrikli model bulunan BMW Group, 2024 yılında başarılı BEV büyümesini sürdürmeyi hedefliyor. Şirketin yeni teslim ettiği araçların beşte birinin bu yıl tamamen elektrikli aktarma organlarına sahip olması gerekiyor; 2025 yılına kadar dörtte bir olması gerekiyor. 

BMW Group filosunun elektrifikasyonunun arttırılmasına ek olarak, geleneksel aktarma organlarının sürekli olarak geliştirilmesi de CO 2  emisyonlarının azaltılmasına yardımcı oldu. Aktarma organları kitinde yapılan en son güncelleme, özellikle 2022 sonbaharından bu yana içten yanmalı motorların verimliliğini daha da artırdı.

BMW Group, araç filosundaki sürekli emisyon azaltımını sürdürülebilirlik stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Şirket, 2030 yılına kadar toplam CO2 emisyonlarını araç başına 2019 seviyelerine göre en az yüzde 40 oranında azaltmayı planlıyor  . Amaç, tedarik zincirinden üretime ve kullanım aşamasına kadar tüm değer zinciri boyunca bunu başarmaktır. BMW Group en geç 2050 yılına kadar iklim açısından nötr olmayı planlıyor.

BMW Group, bu hedeflerle küresel ısınmayı sınırlamaya yönelik Paris iklim hedefiyle uyumlu bir yol izliyor. Şirket, Bilime Dayalı Hedefler Girişimi’nin başlattığı “1,5° C için İş Tutkusu” kampanyasına katılan ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in uluslararası Sıfıra Kadar Yarış kampanyasının bir parçası olan ilk Alman otomotiv üreticisidir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com