Anasayfa » Bilim Kurgudan Gerçeğe : Uçan Otomobil AirCar Test Uçuşunu Tamamladı

Bilim Kurgudan Gerçeğe : Uçan Otomobil AirCar Test Uçuşunu Tamamladı

by mobilitehaber

Bilim kurguyu gerçeğe dönüştüren uçan araba ilk şehirlerarası uçuşunu tamamladı.

Hibrit bir uçak ve spor otomobil olan AirCar, geçtiğimiz yıl Haziran başında Slovakya’daki iki havaalanı arasında 35 dakikalık bir test uçuşunu gazetecilerin önünde tamamladı. İnişten sonra bir düğmeye basarak üç dakikadan kısa bir süre içinde bir spor arabaya dönüşen uçak, mucidi Profesör Stefan Klein ve kurucu ortağı Anton Zajac tarafından Bratislava şehir merkezine normal zamanın yarısı kadar sürede götürüldü.

Zajac, “AirCar artık sadece bir konsept değil; 8,200ft’de 100knots hızla uçarak bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdü” diye ekledi.

AirCar’ın havada 600 millik yolculukları tamamlayabileceğini söyleyen Prof Klein, uçuşu “normal” ve “çok hoş” olarak tanımladı.

Araç havada, BMW motorunu kullanarak ve normal benzin pompası yakıtıyla çalışarak saatte 105 mil seyir hızına ulaştı. İki kişi taşıyabilen aracın toplam ağırlık limiti 200 kg. AirCar, rakip hava araçları ya da insansız hava araçlarının aksine kalkış ve iniş için bir piste ihtiyaç duyuyor.

University of West England’da aviyonik ve hava araçları alanında kıdemli araştırma görevlisi olan Dr. Stephen Wright, AirCar’ı “Bugatti Veyron ile Cesna 172’nin aşk çocuğu” olarak tanımladı.

Dr Wright,

“Bunun gerçekten harika göründüğünü kabul etmeliyim – ancak sertifikasyon konusunda yüzlerce sorum var. Herkes bir uçak yapabilir ama işin püf noktası, içinde bir insan varken bir milyon saat boyunca hiç kaza yapmadan uçan bir uçak yapmaktır. Bunun uçmak için ve satmak için güvenli olduğunu söyleyen kağıt parçasını görmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

AirCar’ın arkasındaki şirket Klein Vision, prototipin geliştirilmesinin yaklaşık iki yıl sürdüğünü ve “2 milyon €’dan (1.7 milyon £) daha az” bir yatırıma mal olduğunu söylüyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com