Anasayfa » Avrupa Hareketlilik Haftası 2024: “Paylaşımlı Kamusal Alanlar”

Avrupa Hareketlilik Haftası 2024: “Paylaşımlı Kamusal Alanlar”

by mobilitehaber

Tanıtım Toplantısı Ankara’da Gerçekleşti

Avrupa Hareketlilik Haftası 2024, Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Ankara’daki merkez binasında düzenlenen tanıtım toplantısıyla başladı. Sürdürülebilir kentsel hareketliliği teşvik etmek amacıyla Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye eş finansörlüğünde düzenlenen etkinlikte, TBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı ve Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan konuşmalar yaptı.

İmamoğlu’ndan Geçmiş Dönem TBB Başkanlarına Teşekkür

TBB Başkanı olarak ilk etkinliğinin Avrupa Hareketlilik Haftası olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ekrem İmamoğlu, bu önemli konuyu Türkiye genelinde duyurmanın gururunu yaşadığını belirtti. İmamoğlu, geçmiş dönemde hizmet vermiş TBB başkanlarına da teşekkürlerini iletti.

Avrupa Hareketlilik Haftası’na Güçlü Destek

TBB’nin her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası’na katkı sunduğunu aktaran İmamoğlu, bu haftanın ulusal koordinasyonunu yürüttüklerini ve tüm belediyelere destek verdiklerini söyledi. İmamoğlu, “Bu konuda Avrupa’da güçlü bir başarıya sahibiz. Sayın Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’tan bunu duymak beni mutlu etti” dedi.

2024 Teması: Paylaşımlı Kamusal Alanlar

Bu yılın temasının “Paylaşımlı Kamusal Alanlar” olduğunu belirten İmamoğlu, kamusal alanların daha verimli ve adil bir biçimde nasıl paylaşılabileceği konusunda çalışmalar yürüteceklerini ifade etti. Kamusal alan kavramının şehirlerde çok kıymetli olduğunu vurgulayan İmamoğlu, toplu taşımanın teşvik edilmesi, yürüyüş ve bisikletle ulaşımın erişilebilir olması gerektiğini söyledi.

Raylı Sistem ve Sürdürülebilir Ulaşımın Önemi

İstanbul’daki hızlı büyüyen raylı sistem ağına dikkat çeken İmamoğlu, vatandaşların bu sisteme alışmasının zaman aldığını belirtti. Raylı sistemlerin önemini vurgulayan İmamoğlu, bisikletle ve yürüyerek toplu taşımaya katılımın artırılması gerektiğini ifade etti. İmamoğlu, “Yürüdükçe şehri keşfedecekler” diyerek yürüyüş ve bisiklet yollarının geliştirilmesinin önemine değindi.

Gaz Salınımını Azaltacak Çözümler

Çevre dostu ulaşım alternatiflerinin yaygınlaştırılması gerektiğini belirten İmamoğlu, “Gaz salınımını düşürecek, farklı yakıt türleriyle çalışan araçların kullanımını artırmak zorundayız” dedi.

Kapsayıcı Kamusal Alanlar Yaratmak

İmamoğlu, “Tüm aktörlerin katkıda bulunabileceği kapsayıcı kamusal alanlar ve kurumları nasıl yaratabiliriz?” sorusunu sorarak, yerel yönetimlerin güçlü demokrasinin umut ışığı olduğunu vurguladı. Bu birlik, beraberlik ve dayanışma duygusunun belediye başkanı ile hemşerileri arasındaki ilişkinin temelini oluşturduğunu belirtti.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bisiklet eğitimlerinden spor festivallerine, yürüyüşlerden yarışmalara kadar birçok etkinlik düzenlenecek. İBB ve TBB olarak sürdürülebilir kentsel hareketliliğe büyük önem verdiklerini ifade eden İmamoğlu, İstanbul’un ve diğer büyükşehirlerin ortaya koyacağı kabiliyetlerin ilham verici olacağını söyledi.

Avrupa Hareketlilik Haftası 2024, “Paylaşımlı Kamusal Alanlar” temasıyla sürdürülebilir ulaşımı ve sosyal eşitliği teşvik ediyor. TBB ve İBB, vatandaşların daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmeleri için kamusal alanları erişilebilir ve kullanışlı hale getirmeyi hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com