Anasayfa » Apple, Artırılmış Gerçeklik Ön Camının Patentini Almaya Çalışıyor

Apple, Artırılmış Gerçeklik Ön Camının Patentini Almaya Çalışıyor

by mobilitehaber

Kiminle konuştuğunuza bağlı olarak, Apple ya hararetle kendi otomobilini geliştiriyor ya da projeyi tamamen terk etti. Bildiğimiz tek şey, teknoloji devinin halihazırda popüler olan CarPlay’in yanı sıra daha yeni, daha havalı şeyler de dahil olmak üzere otomobil teknolojisi üzerinde sıkı bir şekilde çalıştığı. Yakın zamanda ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) artırılmış gerçeklik özelliklerine sahip bir ön camla ilgili ilginç bir patent başvurusu yapıldı.

Patent belgelerine göre, henüz bu ay yayınlanmış olmasına rağmen, bunun bir süredir üzerinde çalışıldığı açık. Bölüm başvurusu, 2015 yılına kadar uzanan çeşitli eski patent başvurularına atıfta bulunuyor. Dolayısıyla Apple’ın uzun zamandır artırılmış gerçekliğin otomotiv uygulamalarının peşinde olduğu açık. Şirketin CarPlay ekosistemine verdiği güçlü değer göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı değil.

Artırılmış gerçeklik ya da AR, dijital görüntüleri gerçek dünyanın üzerine bindiren çeşitli ekran teknolojilerini ifade eder. Basit bir baş üstü ekranı yalnızca bilgileri bir ekrana yansıtır, ancak artırılmış gerçeklik ekranı fiziksel gerçekliği tanıyabilir ve öğelerle etkileşime giren veya bunların üzerine katman oluşturan grafikler oluşturabilir. Basit bir örnek olarak, sürücünün takip etmesi için bir yan sokağı işaret eden kayan bir ok gösteren bir navigasyon sistemi verilebilir. Bu video Mercedes-Benz’in en yeni modellerinden bazılarında AR’yi nasıl kullandığını gösteriyor, ancak bu teknoloji yalnızca navigasyon açıkken bilgi-eğlence ekranları için geçerli, araçların tüm ön camları için değil.

Patent, Apple’ın AR sisteminin çevredeki ortam hakkında bilgi toplamak için çeşitli sensörlere dayanacağını öne sürüyor. Bu sensörler arasında görünür ışık kameraları, çeşitli türlerde kızılötesi kameralar ve aracın çevresinin üç boyutlu bir resmini oluşturmak için ultrasonik ve ışık tabanlı tarama cihazları yer alabilir. Patent ayrıca coğrafi konumlandırma cihazları ve radar cihazlarının teknolojisinin anahtarı olarak kullanılmasından da bahsediyor.

Ön camın dışındaki dünyanın üç boyutlu bir modeliyle donanmış olan AR sistemi, daha sonra ortamın içinde varmış gibi görünen verileri ortamın üzerine yerleştirebilir. Apple, ilgili bilgileri içeren işaretlerin üst üste bindirilmesi veya vurgulanması ya da çevredeki binalar veya araçlar tarafından gizlendiğinde bir navigasyon hedefinin ana hatlarının ortaya çıkarılması gibi çok çeşitli kullanım durumlarından bahsediyor.

Patent daha tuhaf fikirleri de araştırıyor. Patentte yer alan bir örnekte, sürücünün çok hızlı sürdüğü tespit edildiğinde AR sisteminin çevrede simüle edilmiş hız tümsekleri gösterebileceği öne sürülüyor. Bu sürücüyü yavaşlamaya teşvik edecektir. Etkiyi tamamlamak için AR sistemi bir otomobilin aktif süspansiyonuyla birlikte çalışarak hız tümseklerinin ya da kasislerin üzerinden istenildiği gibi geçiliyormuş hissi yaratabilir. Bir başka konsept ise, AR sisteminin belirli bir alanda “insan çocuk bireylerin” varlığını tespit etmesini ve bu bilgiyi bir alanın okul bölgesi olabileceğini gösteren verilerin üst üste bindirilmesine yardımcı olmak için kullanmasını içerir.

Patentin açık olduğu tek konu, teknolojinin pratikte nasıl çalışacağına dair ayrıntılar. Bir ön camın altına küçük bir baş üstü ekranı yansıtmak bir şeydir, ancak tüm bir ön camı iyi kalitede bir AR ekranına dönüştürmek tamamen başka bir şeydir. Projeksiyon veya LCD’leri içeren çeşitli teknikler kullanılabilir, ancak bunu bir arabada tam ölçekte yapmak, bazı değerlerin teknolojik bir başarısı olacaktır.

Arabalar daha akıllı olmaya devam ettikçe, bir silahlanma yarışının gelişmesini bekleyin. Otomotiv dünyası yarının dünyası için kullanıcı arayüzünü çılgınca yeniden tasarlıyor ve artırılmış gerçeklik gelecek için istek listesindeki özelliklerden sadece biri.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com