Anasayfa » VW ve Mercedes’in Elektrikli Araç Hedefleri Hız Kesti

VW ve Mercedes’in Elektrikli Araç Hedefleri Hız Kesti

Analistler, Alman otomobil üreticilerinin cesur elektrifikasyon hedefleri açıkladıklarını, ancak henüz bunları gerçekleştirmekten uzak olduklarını söylüyor.

by mobilitehaber

Alman otomobil endüstrisinin elektrikli araç tacını Tesla’dan alma girişimi bu hafta Volkswagen ve Mercedes-Benz’in tökezlemesiyle rotasından saptı.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye göre VW, yazılım hatalarının ardından önemli Trinity amiral gemisi EV projesini en az iki yıl ertelemeyi planlıyor ve sektörün en büyüğü olarak lanse edilen 52 milyar euroluk (54 milyar dolar) iddialı EV sunumunu sorguluyor. Ayrıca Mercedes, pazarı yanlış değerlendirdikten sonra Çin’deki amiral gemisi EQS EV’nin fiyatlarını yaklaşık 33.000 $ düşürdü.

Bu gelişmeler, iddialı zaman çizelgeleriyle geçişe eşi benzeri görülmemiş fonlar akıtan endüstri için bir tehlike işareti. Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri içten yanmalı motorlardan uzaklaşmakla uğraşırken, en son teknoloji ve lüks donanımlara dayalı bir prim elde etmeye alışkın olan Alman üreticiler için riskler en yüksek seviyede.

Bloomberg Intelligence’dan Michael Dean:

Alman otomobil üreticileri cesur elektrifikasyon hedefleri açıkladılar ve geçişe öncülük ettiklerini iddia ediyorlar, ancak henüz bunu gerçekleştirmiyorlar. Daha önlerinde uzun bir yol var.

Tesla’yı yerinden etmek için yıllarca süren başarısız girişimlerin ardından ve Çin’in kendi hamlelerini yapmasıyla birlikte, Alman otomobil üreticileri elektrikli araç yarışını kazanmak için vites değiştirdi ve onlarca yıldır hakim olan içten yanmalı motorlu araçlarında aşamalı değişiklikler yapmaktan uzaklaştı.

BMW, Mercedes ve VW, yeni nesil elektrikli araçlar sunmak üzere tamamen yeni bir platform, batarya tesisi ve yazılım altyapısını büyütmek için 100 milyar Euro’dan fazla para harcıyor. Bunların sürüş menzilinin yanı sıra yeni gelir kaynaklarına ulaşan ve rakiplerini saf dışı bırakan dijital tekliflere öncülük etmesi umuluyor.

Yönetim danışmanlığı firması Accenture’ın otomotiv bölümü küresel başkanı Axel Schmidt:

Donanım açısından bakıldığında mükemmel otomobiller yapabileceklerinden hiç şüphem yok. Ancak yazılım için gereken karmaşıklık ve kalite 120 yıllık bir donanım üreticisi tarafından yönetilebilir mi? Ben o kadar emin değilim.

 

Son gelişmeler, VW Grubunun, bir dizi başarısızlığın ardından Eylül ayında Porsche’nin başına Oliver Blume’u getiren eski CEO Herbert Diess tarafından belirlenen stratejileri nasıl yeniden değerlendirdiğini gösteriyor.

Mercedes için, Çin’deki en üst düzey elektrikli araç modeliyle ilgili mücadeleler, portföyünü üst sınıfa kaydırırken 2030 yılına kadar mümkün olan her yerde yalnızca elektrikli olmayı planladığı hassas bir gelişmedir.

VW’de de sonuçlar geniş kapsamlı olabilir. Trinity bataryalı otomobil projesinin 2026’dan sonraya ertelendiği doğrulanırsa, otomobil üreticisi Almanya’da 2 milyar euroluk bir fabrika planını da rafa kaldırabilir. Bu aynı zamanda VW markasının özellikle otomatik sürüş özellikleri konusunda Tesla ile arasındaki teknoloji farkını kapatma şansını kaybetmesi anlamına gelecektir.

Haziran ayında otomobil üreticisinin 2024’te bu hedefe ulaşmak için iyi bir konumda olduğunu söyleyen Dean:

Blume açıkça tüm bataryalı-elektrikli araç ve yazılım stratejisini yeniden değerlendiriyor ve bu nedenle 2026, VW’nin Tesla’ya meydan okuyabileceği en erken tarih olacaktır.

Herhangi bir Trinity gecikmesiyle Volkswagen, ID elektrikli araç serisinin temelini oluşturan MEB platformuna daha fazla yatırım yapmak zorunda kalabilir. Bu araçlar, hatalı bir trafik algılama sisteminden kaynaklanan ani frenleme ve sürücülerin araç ekranlarının tutukluk yapması gibi yazılım sorunlarıyla dolu.

Cariad şimdi Porsche ve Audi’nin premium modelleri için yeni bir yazılım mimarisini tamamlamaya odaklanacak ve Trinity projesini desteklemesi ve kendi kendine sürüş yetenekleri sunması amaçlanan markalar arası bir platformu geri çekecek.

Berlin merkezli bir otomobil endüstrisi analisti olan Matthias Schmidt:

Almanlar son zamanlarda kesinlikle kendilerini biraz zorluyor gibi görünüyor. Doğuştan gelen mükemmeliyetçilik, kendilerinin en büyük düşmanı olabilir ve muhtemelen hızlı tempolu elektrikli araç ortamında onları yavaşlatıyor olabilir.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com