Anasayfa » Subaru’dan 2029 Yılına Kadar Yedi Yeni Elektrikli Otomobil

Subaru’dan 2029 Yılına Kadar Yedi Yeni Elektrikli Otomobil

by mobilitehaber

Japon otomobil üreticisi Subaru, önümüzdeki beş yıl içinde dünya çapında sekiz elektrikli otomobil modeli satmayı planladığını ve akülü araçların on yılın sonuna kadar yılda 600.000 satışa ulaşmasını hedeflediğini açıkladı.

Mart 2023’te göreve gelen Subaru CEO’su Atsushi Osaki, yatırımcılara yaptığı mali sunumda, şirketin önümüzdeki beş yıl içinde daha önce dört model olarak satışa sunduğu elektrikli otomobil hedefini ikiye katlayarak sekize çıkarmak istediğini söyledi.

Yöneticiye göre, halihazırda yurtdışında satışta olan Solterra’ya ek olarak üç yeni elektrikli SUV modelinin 2026 yılı sonuna kadar küresel showroomlarda yerini alması, diğer dört elektrikli otomobilin ise 2028 yılı sonundan önce piyasaya sürülmesi planlanıyor.

FILE PHOTO: Subaru Corp. President and CEO Tomomi Nakamura stands next to the first all-electric vehicle (EV) Solterra during an unveiling event in Tokyo, Japan November 11, 2021, in this photo taken by Kyodo. Mandatory credit Kyodo/via REUTERS

Subaru Solterra, tekerleklerinin gevşeyebildiğinin tespit edilmesinin ardından Haziran 2022’de küresel bir geri çağırmanın ardından yavaş bir başlangıç yaptı ve tekerleklerin araçtan tamamen ayrıldığı bilinen iki olayla sonuçlandı.

Bunu, ilk geri çağırmayı tamamlamakla görevlendirilen üçüncü taraf yüklenicilerin hatayı doğru bir şekilde düzeltmediğinin ortaya çıkmasının ardından Şubat 2023’te yalnızca ABD’ye özel ikinci bir geri çağırma izledi.

Osaki ayrıca Subaru için elektrikli araç satış hedefinin yeniden düzenlendiğini ve Japon şirketin 2030 yılında yıllık 1,2 milyon satışının yarısını akülü araçların oluşturmasını hedeflediğini açıkladı.

Subaru’nun yılda satmak istediği 600.000 elektrikli otomobilin 400.000’inin ABD’de teslim edilmesini istiyor – bu hedef, yeni otomobil alıcılarının büyük vergi kredilerine ve indirimlerine erişebilmeleri için pille çalışan araçların çoğunun Kuzey Amerika’da üretilmesini gerektirebilir.

Şirket daha önce 2027’den itibaren ABD’de elektrikli araç üretmeyi planladığını duyurmuştu.

Automotive News’e göre Subaru, 2025 yılında ABD’de yeni bir yedi koltuklu elektrikli SUV piyasaya sürmeyi planlıyor ve yayın, Toyota’nın Kentucky’deki fabrikasında, ikinci markanın BZ5X olarak adlandırılan kendi versiyonunu piyasaya sürmesinden önce üretileceğini iddia ediyor.

Subaru’nun yeni hedefi, hem hibrid hem de elektrikli otomobillerin bu on yılın sonuna kadar küresel satışların yüzde 40’ını oluşturmasını öngören önceki hedeflerine göre çarpıcı bir artışı temsil ediyor, ancak bu yıllık bir satış projeksiyonunu içermiyordu.

Subaru daha önce yıllık bir milyon satış rakamını aşmış olsa da, hiçbir zaman 1.2 milyona ulaşamadı ve Çinli otomobil üreticilerinin fiyat konusunda yerleşik Japon markalarını geride bıraktığı ve elektrikli araçların yaygınlaşmasını hızlandırdığı sürekli değişen bir pazarda bunu yapmakta zorlanabilir.

Bununla birlikte, hacim bakımından dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota’nın şu anda Subaru Corporation’da yüzde 20 hisseye sahip olması nedeniyle, elektrikli otomobil serisini genişletmek için Toyota’ya yaslanmaya devam edebilir.

Subaru Avustralya daha önce Solterra elektrikli SUV’un 2023 yılının ikinci yarısında yerel showroomlarda yerini alacağını ve müşterilere ilk gelene ilk hizmet esasına göre teslim edileceğini duyurmuştu.

Subaru, Ocak ve Temmuz 2023 sonu arasında Avustralya’da Forester orta boy SUV ve güncellenmiş Outback wagon öncülüğünde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,9 artışla 26.055 otomobil satıldığını bildirdi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com