Anasayfa » Öğrenci Yapımı Güneş Enerjili Araba Rekor Kırdı!

Öğrenci Yapımı Güneş Enerjili Araba Rekor Kırdı!

Güneş enerjisiyle çalışan üniversite öğrencilerinin yaptığı bu araç, kendi kulvarında rekor kırarak saatte 100 km hıza erişti.

by mobilitehaber

Avustralya’daki Yeni Güney Galler Üniversitesi’ndeki öğrenciler tarafından geliştirilen güneş enerjisiyle çalışan bir otomobil olan Sunswift 7, bir basın açıklamasına göre tek bir şarjla 620 mil (1.000 km) seyahat ederek yeni bir dünya rekoru kırdı.

Güney Avustralya’daki bir test pistinde gerçekleşen bu başarı, bir elektrikli aracın (EA) tek bir şarjla kat ettiği en uzun mesafeyi temsil ediyor. Önceki rekorun sahibi 520 mil (837 km) menzile sahip Lucid Air Dream Edition idi.

Sunswift güneş enerjili arabanın yedinci nesli olan Sunswift 7, fosil yakıtlara ihtiyaç duymadan tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor. Otomobilin elektrik motoruna güç sağlamak için güneş ışığını elektriğe dönüştüren 6 metrekareden fazla fotovoltaik hücre ile donatılmıştır. Otomobilde ayrıca güneş parlamadığında kullanılmak üzere fazla enerji depolayan küçük bir akü takımı da bulunuyor.

Sunswift 7‘nin arkasındaki ekip, fosil yakıtla çalışan araçlara uygulanabilir bir alternatif olarak hizmet edebilecek pratik ve verimli bir elektrikli araç oluşturmak için dört yıl harcadı. Sunswift eVe, tek bir şarjla kat edilen en uzun mesafe rekorunu kırmanın yanı sıra, 62 mil / saatin (100 km / s) üzerinde bir hıza ulaşan en hızlı güneş enerjisiyle çalışan otomobil rekorunu da elinde tutmaya başladı.

Sunswift 7 ekibinin başarısı, fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmaya ve ulaşım için daha sürdürülebilir alternatifler bulmaya yönelik artan küresel odaklanma göz önüne alındığında özellikle önemlidir. Egzoz borusu emisyonu yaymayan elektrikli araçlar bu sorunun çözümünün çok önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, EA’larin yaygın olarak benimsenmesinin karşılaştığı önemli zorluklardan biri, geleneksel olarak uzun mesafeli seyahatlerde kullanımlarının önünde bir engel olan sınırlı menzilleridir.

Fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmaya yönelik küresel odak büyümeye devam ettikçe, araştırmacılar ve mühendisler daha temiz, daha sürdürülebilir teknolojiler geliştirmek ve uygulamak için çalıştıkça gelecekte bunun gibi daha fazla atılım göreceğiz.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com