Anasayfa » Kanatları Kırpılmış Kuş : Bird

Kanatları Kırpılmış Kuş : Bird

by mobilitehaber

Silikon Vadisi’nin en hızlı unicornu olan paylaşımlı mikromobilite şirketi Bird, bir yıldan kısa bir süre içinde 1 milyar dolar değerleme statüsüne ulaştı. Yeşil mobiliteyi teşvik eden pandemi, son kilometre taşımacılığı için doğru ürünler ve doğru CEO ile eski unicorn, şehirleri bisikletleriyle doldurdu ve hedefe ulaşma yolunda ilerledi. 

Şirket, giderlerini karşılamakta zorlandığı için Haziran ayında işgücünün %23’ünü işten çıkarmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz ay mikro mobilite şirketi, iki yılı aşkın bir süredir ödenmemiş müşteri yolculuklarını kabul ederek geliri olduğundan fazla gösterdiğini söyledi. 

Sonuç olarak, yakın zamanda yapılan bir başvuruda şirket, maliyetleri azaltmak için faaliyetlerini küçültmek ya da tamamen durdurmak zorunda kalabileceğini söyledi ve uzmanlar e-scooter paylaşım firmasının yakında iflas ilan edebileceğine inanıyor. 

Yüksek Yatırımlar

Şubat 2018’de şirket Seri A turunda 15 milyon dolar fon topladı. Bir ay sonra Seri B turunda 100 milyon dolar topladı. Bundan sadece iki ay sonra ise , C Serisi turunda 150 milyon dolar daha toplayarak 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı. 

Bird, kuruluşundan bir yıldan kısa bir süre sonra unicorn statüsüne ulaştı. Bird 2018’de 2 milyar dolar değerleme ile 300 milyon dolar topladı.

Şirket 2019’da D Serisi finansman turunda 275 milyon dolar toplayarak 2,5 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Beş ay sonra, şirket Ocak 2020’de 75 milyon dolar daha topladı. 

Kasım 2021’de Bird, SPAC halka arzı yoluyla 275 milyon dolar topladı. Dealroom’dan alınan bilgilere göre Bird, 965 milyon dolar fon topladı. Şirket, Accel, Headline (eski adıyla e.ventures), Index Ventures, Greycroft Partners, Sequoia Capital, Upfront Ventures, Valor Equity Partners, Bracket Global, Sound Ventures, B Capital Group, CRV, Craft Ventures, Tusk Ventures, Bracket Capital, Goldcrest Investments, Target Global ve diğerleri dahil olmak üzere birçok yatırımcı tarafından desteklendi. 

Şirket her taraftan fon alırken, operasyonunu dünya çapında 300’den fazla şehre genişletti. Şirket ayrıca sıfır karbon emisyonu misyonu için çeşitli şehirler, üniversiteler ve ortaklarla birlikte çalıştı. 

ABD’li şirket bu başarılı çalışmasından yararlanarak geçen yıl bir SPAC anlaşmasıyla hisse başına 8.40 dolardan halka açıldı. 

Sorunlar

Asıl sorun, bir şirkete bu kadar kısa sürede bu kadar çok nakit pompalandığında, elbette çok fazla yatırım getirisi (ROI) bekleniyordu, ancak bu ROI’yi oluşturmak için ya doğal bir büyüme akışına sahip olmanız ya da markanın geliri on katına çıkaracak bir tekele sahip olması gerekiyordu, ki Bird’ün durumunda bu yoktu. 

Haziran 2022’de mikro mobilite şirketi, art arda 30 işlem günü boyunca 1 doların altında işlem gördüğü için NYSE’den (New York Borsası) kottan çıkarılma uyarısı aldı. Kısa bir süre sonra VanderZander Başkanlık görevinden istifa etti.

Geçtiğimiz ay, Santa Monica merkezli Bird, ödenmemiş müşteri yolculuklarını gelir olarak kabul ettikten sonra iki yıldan fazla bir süre boyunca gelirini fazla gösterdiğini belirtti. Sonuç olarak Bird, 2020’nin ilk çeyreğinden 2022’nin ikinci çeyreğine kadar olan mali raporlarına güvenilmemesi gerektiğini söyledi.

Bird’e göre, “sistemleri, kaydedilmemesi gereken belirli sürüşlerin tamamlanmasının ardından tahsil edilmemiş bakiyeler için gelir kaydetti.”

Duyurular Ernst & Young LLP tarafından yapılan bir denetimin ardından geldi. Şirket ikinci çeyrekte çalkantılı bir dönem geçirmiş, perakende işlerini tasfiye etme planını açıklamış, kârlı olmayan pazarlardaki faaliyetlerini durdurmuş ve 140’a yakın çalışanını işten çıkarmıştır.

Ayrıca, şirketin 3. çeyreği 38,5 milyon dolar serbest nakit akışı ile kapattığı bildirildi. Bununla birlikte, ek finansman olmadan, şirketin önümüzdeki yıl yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği bildirildi.

Sonuç olarak Bird, işletme tahminlerini yakından izlemeyi, işletme giderlerini azaltmayı ve ek dış sermaye kaynaklarını takip etmeyi planladığını söyledi.

E-scooterların popülaritesi azalıyor mu?

Elektrikli scooterların popülaritesi son yıllarda Bird ve Lime(Ülkemizde Martı,BinBin,Hop) gibi şirketlerin öncülüğünde patladı. Ancak yeni veriler bu ilginin azalıyor olabileceğini gösteriyor. Bunun pek çok olası açıklaması olsa da, elektrikli scooter yorgunluğu başlamış olabilir. 

Birçok uzman, elektrikli scooter satışlarındaki düşüşü, daha ucuz geleneksel bisikletlerin artan rekabeti ve büyük markaların zorlayıcı, yenilikçi özelliklerinin eksikliği gibi faktörlerin bir kombinasyonuna bağlıyor. 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com