Anasayfa » Kanada, Elektrikli Otobüs Yatırımı için 51 Milyon Euro Ayırdı

Kanada, Elektrikli Otobüs Yatırımı için 51 Milyon Euro Ayırdı

by mobilitehaber

Kanada hükümeti, Ontario’daki York Bölgesi’ne 180 elektrikli otobüs satın almak için 76 milyon Kanada doları (51,5 milyon Euro) ayırdı. Bu fon, depolardaki ve rotalardaki altyapı yatırımlarını da kapsıyor.

Yatırım Detayları

  • Toplam Yatırım: 76 milyon Kanada doları (51,5 milyon Euro)
  • Elektrikli Otobüs Sayısı: 180
  • Şarj İstasyonları: Üç mevcut ulaşım tesisinde 91 şarj cihazı ve 14 güzergah şarj cihazı

Altyapı ve Zaman Çizelgesi

Kanada hükümeti, elektrikli otobüsler ve şarj cihazları için ayrılan fonun yanı sıra, York Bölgesi’nin tüm otobüs filosunun 2050 yılına kadar sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor. Ancak, altyapıya ve otobüslere ne kadar yatırım yapılacağına dair detaylar basın bülteninde belirtilmedi.

Finansman Kaynakları

Bu yatırım, Kanada’nın Sıfır Emisyonlu Transit Fonu (ZETF) aracılığıyla sağlanıyor. Kanada Altyapı Bankası (CIB) tarafından 136 milyon Kanada doları (92 milyon avro) kredi ve York Bölgesel Belediyesi’nden 177 milyon dolarlık (120 milyon avro) yatırım ile ek fonlar sağlanacak.

Başbakan Trudeau’nun Açıklaması

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Kanadalıların daha az trafik, daha fazla konfor ve temiz hava ile işe gitmeleri gerekiyor – toplu taşımanın anlamı bu,” dedi. “Bugünkü duyuruyla York Bölgesi yakında 180 yeni sıfır emisyonlu otobüse ve bunlara uygun şarj cihazlarına sahip olacak. Hükümetimiz, sizi ihtiyacınız olan yere ulaştırmak için yenilikçi, iklim dostu ve uygun fiyatlı seçeneklerle ulaşım sistemimizi daha adil hale getiriyor.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com