Anasayfa » İstanbul, Yeni Metrobüsleri ile Yıllık 2 Milyar ₺ Tasarruf Etmeyi Planlıyor

İstanbul, Yeni Metrobüsleri ile Yıllık 2 Milyar ₺ Tasarruf Etmeyi Planlıyor

by mobilitehaber

İstanbul Toplu Ulaşımı için yeni araç yatırımlarını hızlandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT; Metro İstanbul işbirliği ile tamamen elektrikli, çevreci, yüksek teknolojilerle donatılmış, çok yüksek yolcu kapasiteli “Elektrikli Metrobüs ” ün test sürüşüne başladı.

İstanbul Toplu Ulaşımında en büyük role sahip olan metrobüs hattı; Beylikdüzü’nden Kadıköy Söğütlüçeşme’ye kadar 52 km’lik hatta, iki kıtayı birbirine bağlıyor ve 1 günde yaklaşık 1 milyon yolculuğun gerçekleştirilmesini sağlıyor.

15 farklı ilçeden geçen, hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sunan metrobüs hattının, dünyada gelişen en son ulaşım teknolojileri ile modernize edilmesi için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ve Metro İstanbul’un ortak girişimi ile yatırımlarını hızlandırdı.

%100 Elektrikli, 40 Metre Uzunluğunda, 420 Yolcu Kapasiteli

Bu çerçevede;

  • % 100 elektrikli, 295 kWh gücünde
  • Sıfır emisyonlu ve çevreci,
  • 40 metre uzunluğunda,
  • 420 yolcu kapasiteli,
  • Sürücüsüz, otonom sürüş imkanı olan,
  • Manevra ihtiyacı olmaksızın, çift yönlü kullanılabilen,
  • Yolcular için daha konforlu, daha sessiz, daha ferah yolculuk imkanı sunan elektrikli metrobüs aracı İstanbul’a getirildi ve çalışmalara başlandı.

İETT’nin Edirnekapı Garajı’ndaki kurulum ve ön testlerin ardından, metrobüs hattında da aracın test sürüşlerine başlandı.

100 Bin Km’de 2 Buçuk Milyon TL Yakıt Tasarrufu

Tek şarj ile 80 km menzile sahip olan, 20 dk şarj ile 50 km mesafe gidebilen, 360 derece panoramik görüntüleme imkanından, şerit takip asistanına kadar gibi bir dizi teknolojik donanımı bünyesinde bulunduran yeni araçlar, 100 bin km’de yaklaşık 2.5 milyon TL yakıt tasarrufu sağlayabiliyor ve 1 yılda 300 bin kg karbondioksit salınımını engelliyor. 

Metrobüs hattında sadece 1 günde 250 bin km yol yapıldığı göz önüne alındığında yıllık 2 milyar tl yakıt tasarrufu yapabilmek mümkün olacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com