Anasayfa » Hyundai, Endonezya ‘da Elektrikli Araç Üretimine Başlıyor

Hyundai, Endonezya ‘da Elektrikli Araç Üretimine Başlıyor

by mobilitehaber

Hyundai, Endonezya ‘da Kona Electric küçük SUV modeli ile başlayarak elektrikli araç (EV) üretimine adım atıyor. Bu adım, otomobil üreticisinin ASEAN bölgesindeki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

Yerelleştirilmiş EV Üretimi

Hyundai, Endonezya’da pil hücresi seviyesine kadar yerelleştirilmiş bir EV sunan ilk otomobil üreticisi oldu. Hyundai Motor Group (HMG) ve LG Energy Solution (LGES) ortaklığıyla kurulan HLI Green Power, Endonezya’da lityum iyon NCMA hücreleri üretiyor. Karawang’daki tesis, yıllık 10 GWh kapasiteye sahip ve Elektronik Küresel Modüler Platform (E-GMP) EV’lerine güç sağlamak üzere tasarlandı.

HLI Green Power, pil hücrelerini üretirken Hyundai Mobis, bu hücreleri kontrol ve ısı yönetimi modüllerine dönüştürecek. Bu modüller daha sonra Hyundai’nin Cikarang’daki üretim tesisine gönderilerek Kona Electric’in montajı yapılacak.

Hyundai’nin Endonezya Stratejisi

Hyundai, Endonezya’da zaten Ioniq 5 ve Ioniq 6 gibi modelleri satıyor ancak bunları ithal kitlerden monte ediyor veya tamamen ithal ediyor. Yerel olarak monte edilen Kona Electric’in fiyatları 990 milyon IDR’den (56.336 Euro) başlarken, ithal edilen modellerin maliyeti 1.200 milyon IDR (68.286 Euro).

Menzil Seçenekleri ve Pazar Potansiyeli

Kona Electric, Endonezya pazarında Standart Menzilli ve Uzun Menzilli olmak üzere iki seçenekte sunulacak. Her iki varyant da 400 km ve 600 km üzeri menzile sahip olacak şekilde tasarlandı.

Endonezya’nın Potansiyeli ve Hedefler

Endonezya, dünyanın en büyük nikel rezervlerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor ve EV endüstrisi için önemli bir potansiyel sunuyor. Ülke, 2030 yılına kadar yeni araç satışlarının %25’ini elektrikli araçlara dönüştürmeyi hedefliyor.

Bu adım, Hyundai’nin bölgedeki uzun vadeli büyüme stratejisinde önemli bir rol oynayacak ve elektrikli araç üretimindeki yerel kapasitesini güçlendirecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com