Anasayfa » Dünyanın En Hızlı Ayakkabısı “Moonwalkers”

Dünyanın En Hızlı Ayakkabısı “Moonwalkers”

by mobilitehaber

Shift Robotics, yürümenin can sıkıcı yavaşlığına bir çözüm bulduğuna inanıyor: “Moonwalkers” adı verilen ve yürüme hızında %250 artış vaat eden tekerlekli akıllı ayakkabılar.

İlk bakışta bunların bir tür garip paten olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Pittsburgh merkezli şirket bunların “dünyanın en hızlı ayakkabıları” adına layık yeni bir ürün olduğunda ısrar ediyor. Ayakkabılar, süslü sandaletler gibi normal ayakkabılara bağlanıyor. Her bir ayakkabı normal yürüme hareketine izin verecek şekilde menteşelidir, sekiz adet motorlu tekerlek ise sizi kendi gücünüzle yapabileceğinizden daha hızlı ilerletiyor. 

Moonwalker’ların hareket halindeki görüntüleri, ayakkabıların bilim kurgu eserleri gibi görünmesini sağlıyor. En yüksek hızı 11 km/saat, ortalama menzili 10,5 kilometre ve ağırlığı 2 kilogramdır. 

Shift Robotics, Moonwalker’ları Kickstarter üzerinden finanse ediyor.Uyarı yapmakta fayda var. Çoğu kitlesel fonlama projeleri gibi teslimat zamanında gecikmeler olabiliyor. Ayakkabılar normal ayakkabılardan çok daha pahalı. Süper erken destekçi fiyatı 1.099 $. Kickstarter’da şimdiden 330.000 doların üzerinde bağış toplandı ve başlangıçtaki 90.000 dolarlık hedefin çok üzerine çıkıldı.

Ayakkabılar, hareketlerinize uyum sağlamak üzere tasarlanmış bir yazılımla donatılmıştır. Elektronik bir fren gerektiğinde, örneğin merdiven çıkarken tekerlekleri kilitler. Fren, sağ ayağın belirli hareketleri ile tetiklenir. Bir talimat videosu, ay yürüyüşçülerine ilk adımlarında rehberlik ediyor.

Yolcuların şu anda kaykaylardan scooterlara kadar birçok motorlu cihaz seçeneği bulunmaktadır. Yürüyerek dolaşmanın alışılmadık yollarıyla ilgileniyorsanız, Segway’in Drift W1 elektrikli tekerlekli patenleri bir başka seçenektir. Moonwalker’lar küçük boyutları ve taşınabilirlikleri nedeniyle cazip bir alternatif olabilir. Görünüşleri ve hareketleri de belirli bir serinlik faktörüne sahiptir. Yürümede devrim yaratacaklar mı? Bunu zaman gösterecek.

Kickstarter kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com