Anasayfa » CES 2023’te Öne Çıkan Yenilikler

CES 2023’te Öne Çıkan Yenilikler

by mobilitehaber

Teknolojik yenilikler alanında Kuzey Amerika’nın en büyük etkinliği olarak kabul edilen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) 5-8 Ocak 2023 tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlendi. “Daha İyi Bir Yarın için Teknoloji” temalı bu etkinlikte en az 800’ü startup olmak üzere 2300’den fazla şirket yer alarak bir kez daha büyük bir başarıya imza attı. Bugün, otonom, akıllı ve bağlantılı araçlara giderek daha fazla odaklanan ulaşım ve mobilite sektörü için mutlaka katılmak gereken bir etkinlik haline geldi. İşte CES 2023’te mobilite açısından öne çıkan yenilikler…

ZF yeni nesil bir emniyet kemeri kullanıyor

Alman otomotiv tedarikçisi, CES 2023’te elektrikli mobiliteyi, otomatik taşımacılığı ve bağlantılı araçları geliştirmeye yönelik çeşitli gelişmeleri duyurdu. Gerçekten de ZF Group, şirketin “Yeni Nesil Mobilite ŞİMDİ” vaadi doğrultusunda bir dizi yenilikçi teknolojik gelişmeyi tanıttı. Otonom servis araçlarıyla tanınan şirket, dünyada bir ilki gerçekleştiriyor: uluslararası SAE standardına göre Seviye 4 (6 üzerinden) otonom sürüş yeteneğine sahip yeni nesil bir servis aracı… Ayrıca araçlar enerji tasarrufu için ısıtmalı emniyet kemeri ile donatılacak. Bu akıllı konsept, kemere dokunan küçük iletken iplikler aracılığıyla yolcuların vücutlarını ısıtan bir ısıtma cihazına dayanmaktadır.

Kemerler sadece 70 watt enerji kullanarak maksimum 40°C yüzey sıcaklığına ulaşabiliyor. ZF, “kayış gerdiricileri ve toplayıcılarında herhangi bir ayarlama gerektirmeyen” bu hedefe yönelik ısıtmanın, araçtaki ısınmayı azaltabileceğini ve soğuk havalarda elektrikli bir aracın menzilini %15’e kadar artırabileceğini söylüyor.

Yasal çerçeve izin verdiğinde, bu öncü araç böylece trafikte veya yoğun nüfuslu bölgelerde araçta personel olmadan sürüş yapabilecek. Bu performans entegre bir yazılım paketi tarafından garanti edilmektedir. ZF Group, Atlantik ötesindeki genişlemesini ve büyümesini desteklemek amacıyla son olarak Amerikalı mobilite hizmetleri sağlayıcısı Beep ile bir anlaşma imzaladı. Bir süper bilgisayar sistemi olan ZF ProAI, İngiliz şirketi Oxbotica ile ortaklaşa geliştirildi. Bu, otonom sürüş sektörü için büyük bir ileri adım.

Moovance : mobilitede devrim yaratan Fransız yeşil teknolojisi

Mobilite uygulaması Moovance, Ile-de-France bölgesi ve Business France tarafından CES’in 2023 edisyonuna katılmak üzere seçildi. Nisan 2022’de lanse edilen Moovance, iklim değişikliği açısından daha iyi bir gelecek için teknolojik yenilikleri vurgulamakta. Gerçekten de Moovance, uygulaması aracılığıyla ekomobiliteyi teşvik etmekte ve vatandaşlar ile şirketleri eğlenceli bir şekilde bir araya getirmektedir. Özellikle, kullanıcılar günlük seyahatlerinin karbon ayak izini ölçebilir ve azaltabilirler. Bir yapay zeka ile donatılan Moovance, yapılan yolculukların CO2 emisyonlarını hesaplıyor ve bunları Mooves puanlarına dönüştürüyor.

Mooves ile kullanıcılar ekolojik projeleri finanse ediyor ve bir ortaklar ağı içinde ayrıcalıklı tekliflere erişebiliyor. Moovance, BPI tarafından desteklenen öncü bir şirket. Vatandaşların ve şirketlerin karbon ayak izini azaltmada somut ve anında sonuçlar için herkesin ulaşabileceği basit bir çözüm sunuyor.

Free2Move, yeni mobilite vizyonu

Free2Move, CES 2023’te gelişimindeki bir sonraki adımı tanıttı. Hatırlatmak gerekirse Free2Move, dev Stellantis’in mobilite çözümü markasıdır. Tüm ulaşım araçlarının dijital merkezine entegrasyonunun peşinde olan şirker, bireylere ve profesyonellere mikromobiliteden toplu taşımaya kadar uzanan çözümler sunmak istiyor. Bu model Avrupa’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nde de geçerli. Bu hizmet, trafiğe, ulaşımın mevcudiyetine ve tüm mobilite çözümlerine bağlı olarak kullanıcıya bir yerden başka bir yere gitmek için en iyi çözümü sunacak olan “Akıllı Asistan” biçimini almalıdır. Bunlar arasında kentsel hava hareketliliği de entegre edilecektir. Stellantis’in Archer ile 2024’ten itibaren üreteceği uçan taksiler şeklinde olabilecek bir olasılık.

Free2Move bu dijital gelişmeye eşlik etmek için fiziksel bir ağa güveniyor. Share Now’ın kısa süre önce satın alınması Free2Move’u Avrupa’da serbest dolaşan araç paylaşımında ön plana çıkardı. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde, araç paylaşımı ve abonelik teklifleri sayesinde halihazırda birçok şehirde faaliyet gösteriyor. Bu yıl Free2Move, yerel Stellantis bayileri aracılığıyla ABD’nin belirli şehirlerinde yaygınlaşmaya devam edecek. Mobilite Operatörlerinin kullanımına sunulan Stellantis araçları arasında Fiat 500e (%100 elektrikli) de bulunuyor.

“Kentsel Mobilite için Yapay Zeka” Yarışmasının Başlangıcı

CES 2023 vesilesiyle, Île-de-France bölgesi ve Atos, Dassault Systèmes, Orange, Renault Group, STMicroelectronics ve Thales’i içeren Yazılım Cumhuriyeti, 5 Ocak Perşembe günü mobilite konularına odaklanan yeni bir meydan okuma başlattı. Île-de-France bölgesinin başkanı Valérie Pécresse, “Mobilite için Yapay Zeka” yarışmasını bizzat başlattı. Yazılım Cumhuriyeti ve Île-de-France bölgesi, dünyanın dört bir yanından yenilikçileri ve start-up’ları, Île-de-France bölgesinde hafif araçların kullanımı konusunda Yapay Zeka (AI) kullanarak bir mobilite hizmeti hayal etmeye davet ediyor. Söz konusu olan nedir? Île-de-France Bölgesi tarafından verilen 500.000 euroya kadar sübvansiyon. Kazanan ayrıca, projesini altı ortak şirketin becerilerinin yardımıyla geliştirmek için Yazılım Cumhuriyeti’nin benzersiz ve kişiye özel inkübatörüne katılacak. Adaylar 5 Ocak – 10 Şubat 2023 tarihleri arasında kayıt yaptırabilecekler.

Eureka Park’ta öne çıkan girişimler

Eureka Park, CES bünyesinde start-up’lar için ayrılmış bir alan. Startup’lara yeniliklerini sergilemeleri için eşsiz bir fırsat sunan Eureka Park, dünyanın en çok gelecek vaat eden 1.000’den fazla teknoloji öncüsü arasında, şimdiden çok ses getiren 3 startup’ını keşfetme imkanı sunuyor.

Tripbike ile ekoloji inovasyonun kalbinde

Tripbike, bambudan yapılmış ilk biyo-kaynaklı elektrikli bisiklet olan Hyboo’nun mucididir. Elektrikli bisikletler hava kirliliğini azaltmak için çok iyi bir yol ve sonuna kadar ekolojik olmalıdır. Bu nedenle Tripbike, dünyanın en iyi elektrikli bisikletlerine layık bir ağırlık ve performans için geri çekilebilir bir yardımcı elektrik motoruna sahip bambudan yapılmış ilk elektrikli bisikleti icat etti. Bambu lifi titreşimleri alüminyumdan daha iyi emer ve karbon kadar güçlüdür.. Su geçirmez, UV ışınlarına dayanıklı ve çok hafif olan bambu, gübre veya bitki sağlığı ürünleri olmadan ahşaptan çok daha hızlı büyür.

Elektrikli bisiklet hareketliliğinin çevre üzerindeki etkisini daha da sınırlayan daha sorumlu bir üretim süreci. Bu hafifliği garanti etmek için Hyboo Bike pedallara entegre bir motor ve 300 Wh kapasiteli 1,6 kg ağırlığında çıkarılabilir bir batarya ile donatılmıştır. Menzile gelince, marka bir şarjla 60 ila 100 km arasında bir mesafe vaat ediyor.

Circle: elektrikli araç paylaşım araçları için çözüm

Scooterlar, bisikletler, paylaşımlı arabalar. Circle, kentsel alanlarda kısa yolculuklar için tasarlanmış küçük bir elektrikli otomobil. Senaryo kulağa deja vu gibi mi geliyor? Circle’ın kurucu ortağı ve genel müdürü Alain Di Duca şöyle söylüyor

“Blue Car ve Autolib ile Bolloré kentsel mobilitenin evrimini herkesten önce anladı. Ama çok erkendi. Teknolojiler hazır değildi, davranışlar oluşmamıştı”

Alain Di Duca doğru zamanın geldiğine ikna olmuş durumda. Müşterileri özel kişiler değil, Lime, Dot, Uber, Sixt ve Bold gibi yeni mobilite biçimlerinde uzmanlar olacak. Circle ayrıca büyük şehir filolarına sahip büyük şirketleri de hedefliyor.

Ancak Circle’ın kurucuları bir batarya değiştirme sistemini tercih ederek daha da ileri gittiler. Somut bir ifadeyle, her iki ya da üç günde bir, bir operatör aracın boşalmış bataryalarını şarj edilmiş diğer bataryalarla değiştiriyor. Aracı bir yükleme noktasına taşımaya gerek yok. Giderek daha fazla duyacağımız umut verici bir yenilik…

AtmosGear yeni yumuşak mobiliteyi tanıttı

İyi ya da kötü, kentsel alanları istila eden elektrikli scooterlardan sonra, elektrikli patenler de şimdiki kadar popüler olacak mı? Her halükarda, Fransız start-up AtmosGear bunun olacağına inanıyor ve CES’te motorlu bir güverte ile çalışan patenlerini tanıttılar. Bu, kullanıcının en yüksek hızını 25 km/saate, hatta en hızlı versiyon için 40 km/saate çıkarmasını sağlayan bir uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor! Zahmetsiz seyahat de dahil olmak üzere günlük kullanım için ilk elektrikli patenlerin mucidi. Taşınması kolay, eğlenceli ve paten kayarken şarj edilebilir: bu, bu start-up tarafından sunulan yumuşak hareketlilik için en son alternatiftir.

İlginç bir şekilde, motor paten kayarken şarj oluyor. Şirkete göre, bu motorlu güverte 20 km’lik bir menzile veya 4 ila 5 saatlik bir kullanıma sahip. Tam şarj ise 3 ila 4 saat arasında sürüyor. AtmosGear şimdilik ürünü için 200 ön sipariş almayı hedefliyor. Ancak genç Fransız start-up şimdiden çok daha ileriye bakıyor: hedefi 2026 yılına kadar dünya çapında 100.000 çiftten fazla paten satmak!

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com