Anasayfa » Wagoneer S ile Jeep Elektrikli Araç Oyununa Resmen Giriyor

Wagoneer S ile Jeep Elektrikli Araç Oyununa Resmen Giriyor

by mobilitehaber

Jeep‘in üzerinde durduğu ilk tamamen elektrikli aracı Wagoneer S geliyor. Üreticinin ilk elektrikli aracı olmasa da içten yanmalı model temel alınarak üretilmeyen ilk araç olma özelliğini taşıyor.

Tesla Model Y’ ye Rakip Geliyor

Jeep, bir süredir elektrikli araç yarışına düzgün bir şekilde girmek için yavaş yavaş hazırlanıyor ve sürüş geliştirmesiyle tüm seçenekleri açık tutuyor. Artık klasik SUV üreticisi, Wagoneer S ile elektrifikasyona ilk karalı adımını attı. Elektrikli SUV, dünyanın en popüler elektrikli aracı olduğunu kanıtlayan Tesla Model Y ile rekabet edecek şekilde tasarlandı. Ancak Jeep Wagoneer S yaklaşık 14 santimetre daha uzun ve bu da Jeep elektrikli SUV’u neredeyse bir sonraki araç sınıfına sokuyor. İlginç bir şekilde Jeep, gelecekte sürüş seçeneklerini açık tutmayı planladığını da belirtti.

Elektrikli SUV’nin Teknik Ayrıntıları

Wagoneer S, uygun bir şekilde adlandırılmış STLA-Large platformunu temel alan, 400 volt tabanlı bir sistem ve 800 Nm’nin üzerinde tork sağlayabilen büyük bir elektrikli SUV’dur. Jeep, aracın 0-100 km/saat hıza yalnızca 3,4 saniyede çıkabildiğini belirtiyor. 100 kWh’lik pili 23 dakikada yüzde 20-80 oranında şarj edebiliyor.

Araç boyutları açısından Wagoneer S, 2870 mm dingil mesafesine en geniş noktasında 1900 mm genişliğe (aynalar dahil 2123 mm) ve 1646 mm yüksekliğe sahiptir. 4887 mm uzunluğa ve 162 mm yerden yüksekliğe sahiptir. Depolama alanı açısından bagajın kapasitesi 58 litredir; arka bagajda ise 484 litrelik başka bir depolama alanı daha bulunuyor.

Diğer teknik özellikler açısından Wagoneer S; ‘Otomatik’, ‘Spor’, ‘Eko’, ‘Kar’ ve ‘Kum’ olarak toplam beş farklı sürüş moduna sahip olacak. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi sürüş modları, karla kaplı kaygan yollardan kumda sürüş sırasındaki benzer çekiş eksikliğine kadar farklı çekiş durumları için tasarlanmıştır. Jeep’in elektrikli tahrik sistemi, elektrik motoru, vites kutusu ve güç elektroniğinin tek bir kompakt ünitede bir araya getirilmesiyle 3 fonksiyonu tek bir cihazda birleştiriyor.

Jeep markasının CEO’su Antonio Filosa; “Tamamen elektrikli Jeep Wagoneer S’nin piyasaya sürülmesi, Jeep markasının köklü geçmişinde yeni bir sayfa açıyor” dedi.” Neredeyse bir asırlık inovasyon ve tasarım üzerine inşa edilen bu ilk küresel EV, tamamen yeni nesil sahiplerini her bakımdan belirgin bir şekilde Jeep ve %100 elektrikli bir deneyimle tanıştıracak. EV’den V-8’e kadar uzanan Jeep araç serisindeki yeni enerjiyle müşteriler hiçbir zaman kendi maceralarını seçme özgürlüğüne sahip olmadılar.” diyerek ekledi.

2024’ün İkinci Yarısında Piyasaya Çıkacak

Menzil 300 milin üzerinde olarak belirlenen Wagoneer S, 2024’ün ikinci yarısında Kanada ve ABD’de piyasaya çıkacak. Diğer küresel pazarlar da onu takip edecek ancak kesin bir zaman çizelgesi sunulmadı. Uluslararası lansman stratejisi açısından Jeep temsilcileri; şirketin ilk olarak Kuzey Amerika’daki çabalarına odaklanmayı planladığını ardından ABD ve Kanada’da lansman yapmayı, son olarak da Brezilya, İtalya ve Meksika’yı başlatmayı planladığını söyledi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com