Anasayfa » Valo Hyperfoil: Suda Hareketlilikte Devrim Yaratmayı Vaat Eden Kişisel Deniz Aracı

Valo Hyperfoil: Suda Hareketlilikte Devrim Yaratmayı Vaat Eden Kişisel Deniz Aracı

by mobilitehaber

PWC endüstrisinde yeni bir oyuncu, su üzerinde hareket kabiliyetinde devrim yaratmak üzere tasarlanmış bir aracı tanıttı. Kaliforniya merkezli girişim Boundary Layer Technologies ve karbon fiber hidrofoillere sahip bir elektrikli jet ski olan Valo Hyperfoil’den bahsediyoruz.

Valo, ürününü bir Hyperfoil olarak tanımlıyor ve şöyle açıklıyor: “Hyperfoil, suyun üzerinde uçan kanatlı, yüksek performanslı, yarı otonom, elektrikli bir hidrofoildir. Bunu bir jet ski gibi düşünün, sadece 1.000 kat daha harika.”

Girişim, normalde teknelerde ve sörf tahtalarında kullanılan elektrikli hidrofoil teknolojisini almış ve bir jet ski’ye uygulamış.

Valo Hyperfoil 108 hp (80 kW/ 109,5 ps) gücünde bir elektrik motoruyla çalışıyor ve 50 knot (58 mph/ 93 kph) azami hıza ulaşıyor. İki kişiyi suyun bir metre (60 cm) üzerinde taşıyabilir ve bir batarya şarjıyla 100 dakikadan fazla eğlence sağlar.

Valo’nun öne çıkan özelliği, su yüzeyinin altında uçak kanatları gibi işlev gören tamamen geri çekilebilir karbon fiber kanatlarıdır.

Bu kanatlar deniz taşıtını suyun üzerine kaldırırken havada uçarak enerji tüketmesine yardımcı oluyor. Sonuç olarak tekne, sürücülere daha hızlı, daha yumuşak ve daha verimli bir sürüş sunuyor.

Yenilikçilik ve öncü teknoloji Hyperfoil’i eğlence faktöründen ödün vermeden daha yeşil bir geleceğe taşıyor. Şirketin hedefi, müşterilerin dikkatleri dağılmadan deneyimden ve çevrelerinden tam anlamıyla keyif alabilmelerini sağlamak için hiçbir iz ve emisyon bırakmayan bir tekne inşa etmekti.

Elektrikli hidrofoil jet ski, aktif bir denge sistemi ve şirketin tescilli Skyride uçuş kontrol yazılımı ile donatılmıştır. Bu kombinasyon Valo Hyperfoil’e mükemmel bir denge ve çeviklik kazandırarak, sürücülere su üzerinde ünlü hidrofoil board sürücüsü Kai Lenny’ninkine benzer bir deneyim vaat ediyor.

“Valo kişisel deniz taşıtları alanında tam bir devrimi temsil edecek. İlk jet ski 50 yıl önce bu yıl çıktı ve artık büyük bir güncellemenin zamanı geldi. Valo hızlı, çevik ve son derece heyecan verici olacak, üstelik neredeyse sessiz olacak ve hiç iz bırakmayacak. Bir dublör uçağı gibi olacak, sadece su üzerinde. Bunu su üzerinde yepyeni bir mobilite biçimi olarak görüyoruz.” diyor Boundary Layer Technologies CEO’su Ed Kearny Electrek’e yaptığı açıklamada.

Girişim, son dört yıldır yolcu feribotları ve konteyner gemileri de dahil olmak üzere ticari amaçlar için hidrofoil geliştirmeye odaklandı. Şimdi de aynı teknolojiyi kullanarak kişisel bir elektrikli deniz taşıtı geliştirmeyi uygun gördüler.

Kearny sözlerine şöyle devam etti:

Büyük konteyner gemileri ve feribotlar için geliştirdiğimiz tüm teknolojiyi mükemmel bir eğlence ürünü geliştirmek için kullanıyoruz.

Yeni Valo tartışmasız bugüne kadar üretilmiş en gelişmiş elektrikli deniz taşıtlarından biri. Eğer bir jet ski tutkunuysanız ve elektrikli motorların gücünü deneyimlemek istiyorsanız, bu yeni su oyuncağı tam da aradığınız şey olabilir.

Ürün web sitesine göre, Valo Hyperfoil sınırlı sayıda üretilecek ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki teslimatların 2023 yazında başlaması bekleniyor.

Seri üretimin 2024’ten önce başlaması bekleniyor. Üretim teknesinin fiyatı 59.000 $ ve şirketin web sitesinde 1.000 $ depozito yatırarak rezerve edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com