Anasayfa » Otonom Araçlar: Kurgunun Bilimi

Otonom Araçlar: Kurgunun Bilimi

Tam otonom sürüş teknolojisi beklediğimizden daha hızlı adımlarla yaklaşıyor. İşte otonom araçlar hakkında bilmeniz gereken her şey!

by mobilitehaber

Neler var?

  • Otonom sürüş, otomobil endüstrisinin üzerinde durduğu yeni hedeftir.
  • Tesla, Volvo, Mercedes ve Audi gibi otomobil üreticileri, otonom sürüşün 5. seviyesine ulaşmaya çalışıyor.
  • Tesla, son teknoloji sürücü yardım sistemi Autopilot'un araç içi konforu ve güvenliği artırdığını iddia ediyor.

Otonom sürüş, otomobil endüstrisinin yeni hedefi. Birçok şirket, farklı otonom sürüş seviyeleri üzerine araştırmalarına başladı.

Basitçe "otonom sürüş" terimi, kendi kendini süren arabaları veya insan sürücünün değişen düzeylerde yardımı ile gerçekleşen ulaşım sistemlerini ifade eder.

Şehirde hareket eden otonom arabaların havadan drone çekimi

Tesla, Volvo, Mercedes, Audi ve birçok otomobil üreticisi, otonom sürüşün 5. seviyesine ulaşmaya çalışıyor. Gün geçtikçe araçlar eşi benzeri olmayan donanımlara sahip oluyor. Bazı üreticilerin amacı, herhangi bir insan müdahalesine gerek kalmadan çalışabilen araçlar yapmak. Bunun çok haklı bir sebebi de var; Otomotiv endüstrisi 5. seviye otonom sürüşüne geçince geride kalmayıp çok hızlı bir şekilde adapte olabilmek.

Tamam da... nedir bu seviyeler?

0. Seviye: Otonomsuz

Bugün yola çıkıp baktığınızda gördüğünüz eski araçların hepsi bu kategoriye ait. İnsan sürücü, dinamik sürüş görevlerinin her yönünden tam olarak sorumludur. Bu arabalar en fazla uyarı veya müdahale sistemleri ile desteklenmiş olabilir ancak insan sürücü her türlü kararı verebilme otoritesine sahiptir.

1. Seviye: Sürücü Yardımı

Seviye otonomluğa sahip bir araç, belirli koşullar altında direksiyon veya araç hızı gibi sürüş sürecinin bir unsurunu kontrol edebilirken insan sürücü yolun izlenmesinden ve yardım sistemi yetersiz kalırsa devralınmasından tam sorumludur.

Birinci seviye otonom şunları içeriyor: şerit tutma yardımı ve uyarlanabilir hız sabitleyici.

2. Seviye: Kısmen Otonom

Bu seviye artık çoğu yeni araçta yaygın. Bu seviyede, yerleşik bilgisayarlar hem direksiyon hem de hızlanma / yavaşlama gibi birden fazla işlevi aynı anda kontrol edebiliyor. Elbette ki insan sürücü şerit değiştirmekten, tehlikeleri taramaktan, trafik sinyallerine yanıt vermekten ve dönüş yapmaktan sorumludur.

İkinci seviye ise şunları içeriyor: şerit değiştirme modu, kendi kendine park etme ve sürücü izleme.

3. Seviye: Şartlı Otonom

Bu seviyeyi yollarda bolca görmemiz an meselesi. 3. seviye araçlar oldukça otomatik hale gelecek. Her ne kadar sürücü müdahalesi gerekecek olmasına rağmen araç, sürüşün tüm unsurlarını kontrol edebilecek kapasiteye gelecek.

3. seviye ise şunları içeriyor: Otomatik Sürüş Sistemi, kameraları ve araç içi değerleri izleyerek hızlanma, frenleme ve direksiyon gibi unsurları kontrol eder.

4. Seviye: Kontrollü Koşullarda Tam Otonom

Bu seviyede sistem, geo-fenced (sanal çevre)’e sahip alanlarda sürüş görevlerinin her birini üstlenir. Ayrıca eğer ki insan sürücü trafikte sergilenmeyecek tehlikeli eylemlerde bulunuyorsa araç kontrolü ele alabilir. Belirli alanların dışında bir sürücüye ihtiyaç duyuluyor olsa da bu seviyede dikkati elden bırakmamak koşuluyla kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Şu anda hem Ford hem de Volvo, 4. Seviye otonom üzerinde çalışıyor.

5. Seviye: Tam Otonom

Artık Otomatik Sürüş Sistemi tam zamanlı ve her yerde çalışır durumdadır. Tüm karayolu ve çevre koşullarında dinamik sürüş görevlerinin tüm unsurları otonoma evrilmiştir. Otomobil üreticileri, kendi kendini süren otomobillerin ne zaman piyasaya çıkacağı konusunda henüz bir zaman çizelgesi belirlemedi. 5. seviye bir araba ile tek tuşla gideceğiniz yeri seçebilir, arabanız sizi varacağınız yere güvenle götürürken arkanıza yaslanıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Hatta uzun yolları daha verimli hale getirmek için e-postalarınızı yanıtlayabilir, bir film açıp izleyebilir veya uyuklayabilirsiniz. 

Tesla'nın Otopilot'u ve kendi kendine sürüş kabiliyeti

Tesla, son teknoloji sürücü yardım sistemi Autopilot’un konforu ve güvenliği artırdığını iddia ediyor. Otomatik pilot, uygun şekilde kullanıldığında sürücünün genel iş yükünü azaltıyor. Ekstra bir güvenlik önlemi sağlama amacıyla her yeni Tesla aracına sekiz dış kamera ve gelişmiş görsel işleme dahil edilmiştir.

Tam Kendi Kendine Sürüş Kabiliyeti, Gelişmiş Otomatik Pilot ve Otomatik Pilot, ellerini direksiyonda tutan ve her an kontrolü ele almaya hazır olan uyanık sürücüler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu özelliklerin zaman içinde kendilerini aşması beklense de şu anki donanımın aracı otonom hale getirdiğini söyleyemeyiz.

Yeni Tesla’lar, otomobilin modeline bağlı olarak bünyesinde Otomatik pilotla birlikte geliyor.

Araçlarını Otomatik Pilotsuz alan müşteriler için iki Otomatik Pilot paketi mevcut: Tam kendi kendine sürüş yeteneği ve geliştirilmiş Otomatik Pilot.

Hangi Tesla modeli kendi kendini sürüyor?

Ne yazık ki hiçbiri. Elon Musk, 2020 Şangay’daki yıllık Dünya Yapay Zeka Konferansı’nın açılışında şunları belirtmişti:

5. seviyenin veya esasen tam otonomluğun gerçekleşeceğinden adım gibi eminim. Hatta öyle hızlı olacak ki şaşıramayacağız bile. Bu yıl 5. seviye otonom için temel işlevlere ulaşacağımızdan da eminim.

Sürücü yardım teknolojisi olan Autopilot’u çalıştırmak için odağı dağılmamış bir sürücüye ihtiyaç duyulduğundan, Tesla’ya ne kendi kendini süren bir araç, ne de bir otonom araç diyebiliriz. Autopilot’un adı ve reklamı birtakım karışıklıklara neden oldu, bazı sürücüler artık ellerini direksiyonda tutmak yerine manzarayı seyredebileceklerini sanıyor. Bu sebeple de 2020’de Almanya, Tesla’nın arabaları için “kendi kendine sürüş” özelliğine sahip olduğunu iddia etmesini yasakladı.

Ancak Tesla Vision, Nisan 2022’den bu yana Avrupa ve Orta Doğu pazarları için üretilen Model 3 ve Model Y araçlarında Otomatik Pilot ve ilgili yetenekleri etkinleştirmek için şirketin en yeni kamera sistemini ve sinir ağı işlemeyi kullanıyor.

Bu kamera sistemi yolculara, sürücünün kör noktasında kalan bölgeler hakkında bilgi veriyor. Güçlü bir yerleşik bilgisayar, bu girdileri milisaniyeyle ölçülecek vakitlerde işleyip sürüşü hem daha güvenli hem de kolay kılıyor.

Otomatik Pilotu etkinleştirmeden önce karşınıza çıkan “otomobilinizin kontrolünü ve sorumluluğunu her zaman elinizde bulundurunuz” ve “ellerinizi her zaman direksiyonda tutunuz” sözleşmeleri kabul etmeniz gerekiyor. Etkinleştirildikten sonra, Autopilot ayrıca görsel ve işitsel uyarılarda bulunacak ve yetersiz tork varsa ellerinizi direksiyondan çekmenizi isteyecektir. Bu uyarıları tekrar tekrar göz ardı edecek olursanız da o yolculukta Otomatik Pilotu kullanma erişiminizi kaybedersiniz.

Otomatik Pilot’u direksiyonu kullanarak, frene basarak veya hız sabitleyicinizi devre dışı bırakarak istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Tesla Otopilot'un elinden neler geliyor?

Otomatik Pilotun performansı, sistemin çalışmasını engelleyebilecek çeşitli olaylardan etkilenebilir. Bunlara örnek verecek olursak; zayıf görüş, parlak ışık, çamur, buz, kar, araca monte edilen nesnelerin müdahalesi veya tıkanması, çok fazla boya veya yapışkan ürün uygulanmasından kaynaklanan tıkanıklık, dar, yokuşlu veya virajlı yollar, hasarlı veya yanlış hizalanmış bir tampon… Daha da uzar gider.

Otopilot donanımının mümkün olduğunca doğru bilgi sağlayabilmesi için kameraları ve sensörleri temiz ve engellerden uzak tutun. Kameraları ve sensörleri ılık suyla nemlendirilmiş yumuşak bir bezle silerek ara sıra kir birikimini giderin.

Trafiğe Duyarlı Hız Sabitleyici ile Autopilot, aracınızın hızını çevredeki trafiğe göre otomatik olarak ayarlar. Ek olarak Autosteer, trafiğe duyarlı hız sabitleyici kullanır ve tek şeritte kalmanızı sağlar.

Öte yandan, Geliştirilmiş Otopilot, aracınızı tek bir dokunuşla paralel veya dikey olarak park etmenize yardımcı olmak için Otomatik Şerit Değiştirme, Otomatik Park ve Otomatik Park özelliklerini sunar.

Çağırma özelliği, bir mobil uygulama vasıtasıyla aracınızı dar alanlara sokup oralardan çıkarmanızı sağlar.

Akıllı Çağırma özelliği, yakın çevrenizdeki bir otoparkta sizi bulmak için nesnelerin etrafında manevra yaparak aracınızı daha karmaşık ortamlarda sürebilir.

Kendi kendine sürüş özelliği

Otomatik Pilotun, Geliştirilmiş Otomatik Pilotun ve Tam Otomatik Sürüşün mevcut sürümleri, aktif sürücü kontrolü gerektirir ve aracı 4. veya 5. seviyede otonom hale getirmez. Milyarlarca kilometrelik sürüş deneyimi biriktirdikten ve bazı ülkelerde uzun sürebilecek yasal işlemleri atlattıktan sonra, sonunda tam otonomluk hayatımıza girecek.

Hangi Tesla modeli en uzun menzile sahip?

Tesla‘nın çift motorlu Model S‘i, 405 mil (646 km) menzile sahip en uzun menzilli Tesla modelidir. Ancak bu menzile ulaşmak için, aracın 112 km / s üzerine çıkmaması ve düşük dirençli lastiklere sahip aero tekerlekleri kullanması gerektiğinden, sürücülerin hız göstergelerine dikkat etmesi gerekir.

Kim ne derse desin Tesla, başarılı bir elektrikli araba üreticisidir ve her modelde başarısının üzerine başarı koyarak emin adımlarla ilerlemektedir. Şüphesiz ki Tesla, 5. seviye otonom sürüşe imzasını atacak ilk şirketlerden biri olacak.

Bu model hakkında daha fazla bilgi için; Tesla Model S

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com