Anasayfa » Korumalı Bisiklet Yolları Bogota’da Yılda 300 Hayat Kurtarıyor Ve 22.000Ton CO2Tasarrufu Sağlıyor

Korumalı Bisiklet Yolları Bogota’da Yılda 300 Hayat Kurtarıyor Ve 22.000Ton CO2Tasarrufu Sağlıyor

by mobilitehaber

ITDP’nin küresel Bisikletli Şehirler kampanyası tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, düşük ve orta gelirli şehirlerdeki korumalı bisiklet yolları ağları karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir, ulaşım maliyetlerini düşürebilir ve erken yol ölümlerini önleyebilir.

FIA Vakfı tarafından desteklenen çalışmada Bogota, Kolombiya ve Guangzhou, Çin’deki mevcut korumalı bisiklet yollarının etkileri incelenmiştir.  Bisikletli sayımları ve durdurma anketleri ile çeşitli modlar için yaşam döngüsü emisyon faktörleri kullanılarak, bu ağların Bogota’da yılda yaklaşık 22.000 ton CO2-eq ve Guangzhou’da yılda 16.000 ton CO2 emisyonunu önlediği hesaplanmıştır. 

ITDP, korumalı bisiklet yolları inşa etmenin düşük maliyeti göz önünde bulundurulduğunda bunun, temel ancak daha maliyetli olan metro raylı sistemlerinin altyapısı için harcanan bir dolar başına yaklaşık 10 kat daha fazla sera gazı azaltımına denk geldiğini belirtti. 

Korumalı bisiklet yolu ağları aynı zamanda sosyal ve ekonomik faydalar da sağlamaktadır. 

Bu ağlar Bogota’da her yıl yaklaşık 300, Guangzhou’da ise 50 erken ölümün önüne geçmektedir. 

Araba kullanmak ya da toplu taşıma araçlarına binmek yerine bisiklete binebilen insanlar, her yolculukta zamandan ve paradan da tasarruf etmektedir. Bogota’daki ağın inşası tahmini olarak 132 milyon dolara mal oldu ve yolculara yılda yaklaşık 80 milyon dolar tasarruf sağlıyor. Guangzhou’nun ağının inşası tahmini olarak 69 milyon dolara mal oldu ve yolculara yılda yaklaşık 30 milyon dolar tasarruf sağladı. 

ITDP, rapordan çıkarılan derslerin, korumalı bisiklet yolu ağlarının “verimli, uygun maliyetli ve yapımı kolay yatırımlar” oldukları için “gerekli” olarak görülmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi. 

Araştırmacılar, bisiklet yollarının metro, otobüs hızlı transit sistemleri ve otoyollar gibi büyük kentsel altyapı parçalarıyla aynı şekilde ele alınması gerektiğini savunuyor.

FIA Vakfı Direktör Yardımcısı Sheila Watson Zag Daily’ye verdiği demeçte,

“Tüm kentsel yolculukların üçte birini oluşturmalarına ve çalışmamızın da gösterdiği gibi önemli ekonomik, çevresel ve sağlık faydalarına sahip olmalarına rağmen, kentsel tasarım politikalarında yürüme ve bisiklete binme sıklıkla ihmal edilmektedir. Güney Amerika ve Çin’den elde edilen gerçek dünya verilerinin kullanılması, korumalı bisiklet yollarının sadece bir yıl içinde değerini geri kazandırmakla kalmadığını, aynı zamanda bu yollara yatırılan her bir doların, otoyollara yapılan aynı yatırımın yarattığı emisyonlara eşdeğer sera gazı emisyonlarının azaltılmasıyla sonuçlandığını göstermektedir. Dolayısıyla dolar bazında bisiklet yolları daha iyi bir yatırımdır. Şehirler sağlık, iklim ve eşitlik taahhütlerini yerine getirmek istiyorlarsa bisiklet yollarına yatırım yapmalı ve bunları ulaşım tasarım planlarının önemli ve entegre bir parçası haline getirmelidir.” dedi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com