Anasayfa » Honda’dan Hidrojen Atılımı

Honda’dan Hidrojen Atılımı

by mobilitehaber

Honda 2024’te Hidrojen CR-V’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

General Motors ile Honda ortaklığında geliştirilen yeni hidrojen yakıt modülü görücüye çıktı ve Kuzey Amerika’da kullanılacağı doğrulandı. Yapılan açıklamada, önceki yakıt hücresi sistemlerine göre iyileştirmelerin; boyutların yanı sıra düşük sıcaklıklarda bile hızlı başlatma sürelerini içerdiği belirtildi.

Bu sistem; Kuzey Amerika’da, Honda CR-V’nin 2024‘ten itibaren Ohio’da üretilecek bir versiyonuyla ilk kez sahneye çıkacak.

Honda ortağı General Motors ayrıca, 2.000 hidrojenli araçtan oluşan bir filo oluşturmak için kamyon üreticisi Navistar ile işbirliği yaparak yakıt hücrelerini yarı ürünlere koyma planlarını da vurguladı . Ancak Honda’dan farklı olarak GM, ABD’li otomobil üreticisinin onlarca yıldır üzerinde çalıştığı bir konu olan, binek otomobillerde yakıt hücresi teknolojisini kullanma fikrinden uzaklaştığını belirtti.

Honda aynı zamanda, özellikle motosikletler için, hidrojenin içten yanması olanaklarını araştıran bir projeye de dahil oluyor. Bu sistemde, fosil yakıtlar yerine içten yanmalı bir motorda hidrojeni yakar; yakıt hücrelerinde ise elektrik motorlarına güç sağlayan elektriği üretmek için hidrojen kullanılıyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com