Anasayfa » Çin’in bazı bölgelerinde Tesla yasaklanıyor

Çin’in bazı bölgelerinde Tesla yasaklanıyor

Daha önceden de yaşandığı gibi Çin, Tesla'yı ulusal bir güvenlik sorunu olarak görüyor.

by mobilitehaber

Cuma günü Çin’in Cumhurbaşkanı Xi Jinping‘in de katılacağı Dünya Üniversite Oyunları’nın açılış töreni yapılması planlanıyor. Ancak törenin yapılacağı Chengdu şehrine Tesla araçların girişi ve çıkışı yasaklandı.

Bloomberg‘ün aktardığına göre Sichuan eyaleti yönetimi, Cumhurbaşkanı Xi‘nin geçeceği ve ziyaret edeceği yerlerde herhangi bir Tesla araç bulunmasını istemiyor.

Çin sınırları içerisinde Tesla‘nın ilk yasaklanışı bu değil. Zaten Çin uzun süredir ABD üretimi araçlara büyük kısıtlamalar getiriyordu. Çin genelinde ABD çıkışlı bir aracın askeri bölgelerin yakınında dolaşması ve kapalı garajlarda tutulması halihazırda yasak. Bunun üzerine kutlamalar ve şenliklerin neredeyse hepsine Tesla araçların girişi son yıllarda yasaklanmaya başlandı.

Bu kısıtlamaların sebebi de elbette ki Tesla araçların kullandığı kamera sistemlerinin hassas verilere olan kolay erişimi. Her ne kadar Elon Musk bu verilerin aracın kendi belleğinden dışarı çıkmayacağının ve gizli kalacağının sözünü verdiyse de görünüşe göre Çin hükümeti buna pek inanmıyor.

Çin tabanlı sosyal medya uygulaması Doujin‘de, bir Tesla sürücüsünün Chengdu’da dolaşırken çevirmeye yakalanıp sokaktan men edilmesinin videoları paylaşıldı. Klipler nedense artık mevcut değil, ancak Bloomberg iddiasına göre trafik polisi yalnızca kurallara uyduğunu ve elinden bir şey gelmeyeceğini söylemiş.

Chengdu şehri, 8 Ağustos’a kadar sürecek olan spor etkinliği sırasında, bazı caddelerin sivil sürücülere kapatılması da dahil olmak üzere daha geniş trafik kısıtlamaları getiriyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, oyunların açılış törenine katılacak ve Endonezyalı Joko Widodo da dahil olmak üzere liderleri ağırlayacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com